"Dotykał i obmacywał". Szokujące wyznanie medalistki olimpijskiej. Przeżyła piekło, oskarża lekarza kadry
W amerykańskim świecie sportu wybuchł kolejny skandal. Bobsleistka Aja Evans zarzuciła jednemu z lekarzy kadry USA, że molestował ją seksualnie przez 10 lat.
Aja Evans to brązowa medalistka zimowych igrzysk olimpijskich z Soczi w dwójkach bobslejowych kobiet. Osiągnęła życiowy sukces w parze z Jamie Greubel. Na koncie ma też brązowy medal mistrzostw świata wywalczony w 2017 roku.
Obecnie 35-letnia sportsmenka złożyła w sądzie pozew przeciwko jednemu z lekarzy kadry olimpijskiej Stanów Zjednoczonych. Kręgarz Jonathan Wilhelm miał przez 10 lat molestować oraz wykorzystywać seksualnie bobsleistkę w trakcie sesji terapeutycznych.
Pierwszy kontakt Evans z Wilhelmem miał mieć miejsce w 2012 roku, gdy Amerykanka cierpiała na kontuzję biodra. Już podczas inauguracyjnej sesji lekarz rzekomo zadawał jej niestosowne pytania dotyczące jej życia prywatnego oraz "dotykał i obmacywał ciało oraz strefy intymne z naruszeniem wszelkich obowiązujących standardów medycznych".
Kręgarz miał zawsze znajdować powody, by pracować nad mięśniami przywodziciela pomimo tego, że pacjentka nie skarżyła się na problemy z nimi. W związku z tym rzekomo wymuszał kontakt z okolicami miednicy i pośladków. Ponadto zawodniczka zgłosiła, że Wilhelm nagrywał jej filmy oraz robił zdjęcia bez jej zgody. Miało do tego dochodzić w ośrodku treningowym w Lake Placid.
- Wielokrotne molestowania i napaści seksualne, których doświadczyłam z rąk Jonathana Wilhelma, pozostawiły mnie fizycznie i emocjonalnie poszkodowaną do tego stopnia, że doświadczam chronicznego niepokoju i straciłam miłość do sportu - napisała Aja Evans w wydanym w czwartek oświadczeniu.
35-latka poinformowała też, że wraz z innymi członkami reprezentacji zgłaszała sprawę krajowej federacji w 2017 roku. Mimo istnienia dokumentacji jednoznacznie świadczącej o tym, że Wilhelm fotografował zawodników bez ich zgody, nikt nie zajął się tematem.
"ESPN" przytacza, że w kolejnych latach składano następne skargi na lekarza. Mimo tego nadal pracuje on z wieloma sportowcami. Sportsmenka stała się jedną z najdotkliwiej poszkodowanych, dlatego domaga się odszkodowania i zadośćuczynienia.
Jonathan Wilhelm odmówił komentarza w tej sprawie. Jego prawnik stwierdzili jednak, że zgłaszane przez Amerykankę zarzuty są bezpodstawne i zastosuje on wszystkie możliwe środki prawne, by chronić reputację zawodową swojego klienta.
Sprawa przypomina amerykańskim mediom temat Larry'ego Nassara, który do 2015 roku był lekarzem reprezentacji USA gimnastyczek. Rok później ujawniono, że 59-latek w ciągu niemal 30 lat molestował seksualnie około 300 gimnastyczek. Ostatecznie sąd skazał go na karę 175 lat więzienia.