Polak zapewnił triumf Niemcom! Spektakularny mecz na igrzyskach [WIDEO]

Krzysztof Porebski / pressfocus
Siatkarska reprezentacja Niemiec rozpoczęła igrzyska olimpijskie od zwycięstwa. Podopieczni Michała Winiarskiego w pięciu setach pokonali faworyzowaną Japonię 3:2 (25:17, 23:25, 20:25, 30:28, 15:12). Polski szkoleniowiec przyłożył rękę do sukcesu "Die Mannschaft".
Siatkarskie igrzyska zaczęły się od fatalnej zagrywki Rubena Schotta. 30-latek posłał piłkę daleko poza boisko. Po chwili pod siatką przebudził się Georg Grozer. Weteran zdobył punkt blokiem, następnie dołożył dwa asy, dzięki czemu Niemcy wyszli na sześciopunktowe prowadzenie.
Japończycy próbowali odrobić straty, poprawiając grę blokiem. W ten sposób punkt zdobył Yuji Nishida. Niedługo potem w polu serwisowym znów pojawił się Grozer. Rywale kompletnie nie radzili sobie z mocnymi serwisami 39-latka.
Niemcy już nie wypuścili pewnej przewagi. Ekipa Winiarskiego wygrała pierwszego seta 25:17. Punkt na wagę zwycięstwa w tej części meczu zdobył niezawodny Grozer.
Na początku drugiego seta Ran Takahashi zaserwował w siatkę, a Taishi Onodera zaatakował w aut. Przy prowadzeniu Niemiec 14:13 Grozer zanotował kolejnego asa w tym spotkaniu.
Japończycy zdołali jednak doprowadzić do remisu. Końcówka seta należała do zawodników z Azji. Ataki Takahashiego i Ishikawy pozwoliły wygrać 25:23 i doprowadzić do remisu w całym meczu.
Niemcy nie potrafili pozbierać się po utracie inicjatywy. Pod siatką rozpędził się Takahashi. Z kolei Nishida dołożył dwa asy serwisowe. Niemcy przegrali trzecią partię 20:25.
W czwartym secie Niemcy prowadzili już 17:15. Wtedy selekcjoner Philippe Blain wziął czas. Przerwa podziałała motywująco na srebrnych medalistów Ligi Narodów, którzy doprowadzili do remisu. Po zaciętej końcówce Niemcy wygrali 30:28 i doprowadzili do remisu.
Ogromną rolę odegrał Winiarski, który dwukrotnie pomógł drużynie, wygrywając challenge. Polski trener dostrzegł dotknięcie przez rywali siatki i antenki.
Niemcy znakomicie rozpoczęli decydującego seta. Pod siatką brylowali Krick i Brehme. Tie-break zakończył się zwycięstwem podopiecznych Winiarskiego 15:12. W drugiej kolejce fazy grupowej Niemcy zagrają z USA, a Japonia z Argentyną.
W sobotę o godzinie 17:00 do gry wkroczą polscy siatkarze. Pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie reprezentacja Egiptu.

Niemcy - Japonia 3:2 (25:17, 23:25, 20:25, 30:28, 15:12)