TOP10 akademii piłkarskich. W tych szkółkach rodzą się największe talenty na świecie
Multum młodziutkich chłopców garnie się do futbolu, marząc o występach w wielkich klubach, które znają tylko z ekranów teleodbiorników. Jednak wyłącznie ci obdarzeni niesamowitym potencjałem, determinacją i wzorową etyką pracy są w stanie przekuć swoje sny w rzeczywistość. W realizacji wyznaczonych celów często pomagają akademie piłkarskie, które zajmują się produkcją gwiazd piłki nożnej na globalną skalę.
Większość dzieciaków rozpoczyna swoją przygodę z futbolem, kopiąc piłkę na szkolnych boiskach, uczestnicząc w turniejach osiedlowych albo biorąc udział w rozmaitych zabawach na własnych podwórkach. Jeżeli pragną szlifować umiejętności, nie mogą na tym poprzestać. Prędzej czy później muszą trafić pod skrzydła specjalistów z akademii, których istnieją tysiące, lecz niewielki odsetek może pochwalić się swoją renomą na całym świecie. Przedstawiamy Wam ranking dziesięciu najlepszych piłkarskich kuźni talentów. Zapraszamy!
10. Schalke 04
Kiedy kibice debatują na temat najlepszych futbolowych szkółek, zapewne nie przychodzi im na myśl klub z Zagłębia Ruhry, a jednak właśnie tam wychowała się plejada gwiazd futbolu. Zwycięstwo na Mistrzostwach Świata w 2014 roku było głównie dziełem świetnie ułożonej gry formacji defensywnej i praktycznie telepatycznego porozumieniu na boisku zawodników z tej stajni. Zresztą, wystarczy rzucić okiem na poniższą listę absolwentów akademii Schalke, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii jej wartości na piłkarskiej mapie.
9. Partizan Belgrad
Młodzieżowa szkółka Partizana została założona w 1950 roku, po czym nadano jej nazwę Belin-Lazarević-Nadovez na cześć trzech znakomitych niegdyś piłkarzy klubu. Belgradzka akademia opracowała wówczas system klasyfikujący zawodników pod względem kategorii wiekowej, co było strzałem w dziesiątkę. Szkoleniowcy każdej grupy opiekowali się nie tylko rozwojem zdolności piłkarskich graczy, ale przede wszystkim dbali o sprawy pozasportowe.
Najbardziej znani piłkarze z taśmy produkcyjnej Partizana to: Lazar Marković, Andrija Zivković, Svetan Jovetić, Simon Vukcević czy Aleksandar Mitrović. Serbski klub był bardzo często zasłużenie nagradzany za bezcenny wkład w pracę z młodzieżą, np. w 2006 roku został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem „Best European Youth Work”. Ulokowanie szkółki z Belgradu w naszym zestawieniu stanowiło formalność.
8. Santos FC
Pora przenieść się do Ameryki Południowej, a konkretniej do Brazylii, gdzie istną wylęgarnią talentów w dziedzinie piłki nożnej jest Santos. Sztab szkoleniowy juniorskich drużyn Santosu dba zwłaszcza o piłkarskie dziedzictwo brazylijskiego futbolu, ale również zapewnia edukację swoich podopiecznych oraz opiekę medyczną na wysokim poziomie. Dzieciaki z tamtejszych ulic otrzymują od akademii szansę na lepszy start w życiu, z czego korzystają.
To właśnie ze szkółki Santos FC wywodzi się jeden z najwybitniejszych zawodników w dziejach piłki nożnej, a mianowicie Pele. Legendarny wirtuoz futbolu podczas wywiadów wielokrotnie podkreślał, jak ogromny wpływ na jego postępy wywarli trenerzy akademii, którzy pokazali mu różne sposoby na opanowanie techniki i wypracowanie własnego stylu gry. Oprócz Pelego, z brazylijskiej szkółki na szerokie wody wypłynęli m.in. Robinho oraz Neymar.
7. River Plate
Akademię River Plate, jednego z najbardziej utytułowanych argentyńskich klubów, założono w 1901 roku. Struktury szkółki charakteryzuje przede wszystkim wspaniale rozwinięta sieć skautingu. Łowcy talentów klubu bardzo często są wysyłani do biednych dzielnic w różnych zakątkach Argentyny, dzięki czemu w ich notatnikach aż roi się od nazwisk przyszłych gwiazd futbolu. Zerknijcie na poniższy spis wychowanków akademii „El Semillero”, ponieważ rzeczywiście jest na kim oko zawiesić.
Pomijając wysyłanie skautów do ubogich dzielnic, szkółka piłkarska River Plate monitoruje też większe miasta. Zawodnicy akademii są testowani w gierkach wewnętrznych: dwóch na dwóch lub trzech na trzech, żeby piłkarze mogli nawiązać ze sobą bliższe relacje, a ponadto nauczyli się zespołowości. Odpowiednie nastawienie, szlifowanie futbolowego warsztatu oraz kultura gry - to główne cechy, na które stawiają szkoleniowcy „El Semillero”.
6. Dinamo Zagrzeb
Ponownie gościmy na Bałkanach. Szkółka powstała dokładnie 27 grudnia 1967 roku. Obecnie Dinamo Zagrzeb to klub, który inwestuje w akademię 1,5 miliona euro rocznie (w tym czasie szkolonych jest około 200 młodych adeptów piłkarskiego rzemiosła). Wprawdzie chorwackiemu zespołowi nie udało się jeszcze przełożyć wydatków na spektakularny sukces w Europie, jednak wielu futbolowych potentatów na Starym Kontynencie korzysta z owoców pracy akademii Dinama, a zyski generowane z prowadzenia akademii są ogromne.
Wśród absolwentów eksportowej piłkarskiej placówki Chorwatów znajdują się tacy gracze jak: Luka Modrić, Mateo Kovacić, Verdan Corluka, Sime Vrsaljko, Milan Badelj czy Marko Pjaca. Polityka strategii szkoleniowej, polegająca na sprawdzeniu dwóch piłkarzy z każdej młodzieżowej grupy wiekowej w pierwszej drużynie, uczyniła akademię klubu z Zagrzebia zdecydowanie jedną z najlepszych na świecie.
5. FC Bayern
Renomowane monachijske centrum zostało utworzone w 1902 roku. Bayern to ewidentnie jeden z najbardziej elitarnych klubów w Europie, który wykłada kapitał na wszystko, co jest potrzebne, aby możliwie jak najczęściej eksponować gwiazdy futbolu z własnej stajni. Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego głosi, że szkółka drużyny „Die Roten” zatrudnia 40 pracowników opiekujących się ponad 180 młodymi ludźmi, ponosząc koszty w wysokości 3 milionów euro rocznie. Aktualnie to adekwatny stosunek piłkarskiej jakości do ceny.
Wychowankami tej piłkarskiej kopalni złota są m.in.: Bastian Schweinsteiger, Philipp Lahm, Toni Kroos, Thomas Müller, David Alaba, Owen Hargreaves, Matts Hummels czy Samuel Kuffour. Trenerzy juniorskich zespołów wpajają nastolatkom filozofię łączenia twardej psychiki i siły fizycznej, zaszczepiając jednocześnie utożsamianie się z barwami klubowymi.
4. Manchester United
Jak najszybsze zapoznanie młodziutkich wychowanków z realiami Premier League stanowi tradycję Manchesteru United. Jeśli mielibyśmy wskazać najwspanialszą brygadę nastolatków w historii „Czerwonych Diabłów”, bez dwóch zdań byłaby to tzw. „Class 92”, w skład której wchodzili gracze formatu Davida Beckhama, Gary’ego Neville’a czy Ryana Giggsa. Jednak świetne pokolenie piłkarzy wykreowali również George Best oraz Bobby Charlton.
Po odejściu legendarnego szkockiego menedżera na emeryturę, Manchester wciąż próbuje kontynuować rytuał wprowadzania nastoletnich zawodników do dorosłego futbolu. Obecnie absolwentami akademii United są: Marcus Rashford, Jesse Lingard, Danny Welbeck, Mason Greenwood tudzież Paul Pogba. Trzeba przyznać, że wymienieni piłkarze dysponują niezwykłym potencjałem, ale - przynajmniej póki co - nie do końca wykorzystanym.
3. Sporting CP
Przeglądając wspomniane wcześniej dane Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczące akademii, które zostały przygotowane kilka lat temu, Sporting ma średnio siedmiu zawodników w drużynach narodowych na każdym poziomie wiekowym. Przytoczona statystyka to doskonałe świadectwo tego, że klub bezkompromisowo stawia na zapewnienie wychowankom jak największej dawki obciążeń treningowych, niezależnie od wieku.
Bezsprzecznie najlepszy towar eksportowy szkółki z Lizbony to Cristiano Ronaldo, choć jeżeli przejrzymy listę piłkarzy wywodzących się z akademii Sportingu, znajdziemy również Luisa Figo, Naniego, Ricardo Quaresmę, João Moutinho oraz Erica Diera. Benfica i FC Porto też dobrze szkolą utalentowanych chłopaków, ale palmę pierwszeństwa w Portugalii dzierży Sporting.
2. Ajax Amsterdam
Akademia piłkarska Ajaksu Amsterdam to fabryka talentów, która od początków istnienia wytrenowała całą plejadę gwiazd światowego futbolu. Począwszy od Johana Cruyffa, poprzez Marco van Bastena i Franka Rijkaarda, na Patricku Kluivercie wcale nie skończywszy. Zasięgowi systemu skautingowego klubu zupełnie obce jest pojęcie granic geograficznych, ponieważ łowcy talentów obserwują piłkarzy na każdym kontynencie, gdzie dzieciaki nie tyle lubią kopać, co wręcz kochają grać w piłkę nożną.
Wychowankowie ośrodka holendeskiego klubu - poza wspomnianymi legendami - to: Dennis Bergkamp, Clarence Seedorf, Frank i Ronald de Boerowie, Edgar Davids, Edwin van der Sar, Wesley Sneijder, Donny van de Beek, Christian Eriksen, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Matthijs de Ligt i wielu, wielu innych. Ajax Amsterdam to po prostu sprawnie działająca wytwórnia piłkarskich brylantów, których wartość dla futbolu jest bezcenna.
1. FC Barcelona
Pierwsza pozycja w naszym notowaniu nie może nikogo zdumiewać. La Masia de Can Planes pierwotnie była katalońską farmą, zbudowaną w 1702 roku i dopiero w 1979 roku FC Barcelona zagospodarowała teren na infrastrukturę, gdzie utalentowana młodzież może robić piłkarskie postępy do dziś. W projekcie akademii uczestniczy rocznie ponad 300 dzieciaków z różnych kategorii wiekowych, co ma potem wpływać na sukcesy odnoszone przez drużynę.
La Masia ukształtowała najwybitniejszych piłkarzy reprezentujących „Blaugranę” w XXI wieku: Lionela Messiego, Xaviego, Andresa Iniestę, Carlesa Puyola, Victora Valdesa, Sergio Busquetsa, Cesca Fabregasa, Pedro, Sergiego Roberto, Gerarda Pique, Jordiego Albę. Nową nadzieją wprost z katalońskiej szkółki, na której barkach ma spocząć w przyszłości odpowiedzialność za osiągnięcia zespołu, jest bez wątpienia Ansu Fati. Na tym nie koniec, bo warto powiedzieć o jeszcze kilku graczach: Arnau Tenas, Pablo „Gavi” Paez, Ilaix Moriba, Riqui Puig, Monchu, czy chociażby jedenastoletni klejnot z Polski - Michał Żuk. Tak czy inaczej, futbolowych błyskotek w najsłynniejszej akademii piłkarskiej globu nie zabraknie.
***
Oprócz wyżej wymienionej dziesiątki, postanowiliśmy wyróżnić pozostałe szkółki piłkarskie, które też fachowo zajmują się rozwojem młodzieży, m.in.: Anderlecht Bruksela, Athletic Bilbao, AS Roma, West Ham United, Feyenoord Rotterdam, Stade Rennais, Olympique Lyon, Nantes, Boca Juniors, Real Madryt, Southampton, Borussia Dortmund oraz Sao Paulo.