Tak wygląda ostatnia prosta walki o mundial! Baraże MŚ 2022 - zasady, drabinka, wszystko o turnieju w Katarze
Rosja i ewentualnie Szwecja lub Czechy. Reprezentacja Polski poznała rywali w barażach o awans na MŚ 2022. Kiedy się one odbędą? Jakie są ich zasady? Kto zapewnił już sobie bilet do Kataru? Jak wygląda sytuacja na innych kontynentach? Wszystko, co chcesz wiedzieć o barażach i zbliżającym się mundialu, znajdziesz w tym tekście.
To naprawdę było niezłe, wręcz bardzo dobre losowanie. Mogliśmy przecież trafić do "grupy" włosko-portugalskiej i na start zminimalizować szanse na awans, tymczasem Lothar Matthaus wylosował nam chyba najłatwiejszego możliwego rywala w półfinale i mecz u siebie w ewentualnym finale. A ze Szwecją czy Czechami? Jak chcemy jechać do Kataru, musimy wygrywać z takimi przeciwnikami. Z Rosją, w pierwszym spotkaniu, rzecz jasna też. Przed marcowymi barażami są zatem spore nadzieje, że się uda. A jak wyglądają zasady baraży? Oto wyjaśnienie krok po kroku.
Baraże MŚ 2022. Zasady
W barażach weźmie udział dwanaście drużyn, w tym reprezentacja Polski. Dziesięć z nich trafiło tutaj dzięki zajęciu drugiego miejsca w swojej grupie eliminacyjnej, a dwie - Czechy oraz Austria - poprzez zwycięstwo w grupie Ligi Narodów. Zakończone już losowanie podzieliło całą stawkę na trzy ścieżki kwalifikacyjne - A, B i C - po cztery zespoły w każdej.
Jedna ścieżka to trzy spotkania barażowe - dwa półfinały (24 marca) i finał (29 marca), w którym zagrają zwycięzcy półfinałów. Nie ma rewanżów. Triumfator finału zapewni sobie udział na mundialu. Łącznie zatem przepustkę do Kataru wywalczą trzy ekipy. Wśród nich być może będzie reprezentacja Polski. Uwaga: jeśli baraż zakończy się remisem, wygranego wyłoni dogrywka lub w ostateczności rzuty karne.
Ścieżka A
Szkocja
Walia
Ukraina
Austria
Półfinały:
Szkocja - Ukraina
Walia - Austria
Finał:
Walia/Austria - Szkocja/Ukraina
Ścieżka B
Rosja
Szwecja
POLSKA
Czechy
Półfinały:
Rosja - POLSKA
Szwecja - Czechy
Finał:
Rosja/POLSKA - Szwecja/Czechy
Ścieżka C
Włochy
Portugalia
Macedonia Płn.
Turcja
Półfinały:
Włochy - Macedonia Płn.
Portugalia - Turcja
Finał:
Portugalia/Turcja - Włochy/Macedonia Płn.
MŚ 2022. Finaliści
Trzech zwycięzców baraży uzupełni europejską trzynastkę, która będzie reprezentować Stary Kontynent na mistrzostwach w Katarze. Pozostali uczestnicy MŚ z Europy zostali wyłonieni w eliminacjach - to triumfatorzy każdej z grup, m.in. Anglicy, za których plecami znalazła się Polska. Oto europejskie reprezentacje pewne gry na mundialu ułożone w kolejności alfabetycznej:
Anglia, Belgia, Chorwacja, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Serbia, Szwajcaria
Łącznie na katarskim czempionacie wystąpią 32 zespoły, w tym gospodarze. Europa wyśle na Bliski Wschód najwięcej drużyn. Stawkę, poza Katarem, uzupełni:
- pięć reprezentacji z Afryki (federacja CAF)
- cztery reprezentacje z Azji (AFC)
- cztery reprezentacje z Ameryki Południowej (CONMEBOL)
- trzy reprezentacje z Am. Płn./Śr i Karaibów (CONCACAF)
- dwóch zwycięzców baraży interkontynentalnych*
* W barażach interkontynentalnych zagrają cztery drużyny. Po jednej ze stref: AFC, CONMEBOL, CONCACAF oraz OFC (Oceanii).
Obecnie spoza Europy tylko dwa zespoły mają już pewny udział w MŚ 2022. To Brazylia i Argentyna.
Baraże MŚ 2022. Eliminacje
W Europie główna część eliminacji do mundialu już się zakończyła. Zostały tylko baraże. Na innych kontynentach rywalizacja wciąż jednak trwa w najlepsze. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda sytuacja w pozostałych federacjach, gdzie kwalifikacje dopiero wejdą w decydującą fazę.
CAF (Afryka)
W Afryce do rozegrania pozostał ostatni etap kwalifikacji, w którym weźmie udział dziesięć reprezentacji. Po losowaniu stworzą one pięć par. Ich zwycięzcy zameldują się w Katarze. Pierwotnie finał afrykańskich eliminacji miał być rozgrywany w systemie mecz i rewanż, ale niewykluczone, że dojdzie wyłącznie do jednego spotkania, na neutralnym terenie. Oto lista drużyn zakwalifikowanych do marcowych barażów strefy CAF:
Algieria, Tunezja, Nigeria, Kamerun, Mali, Egipt, Ghana, Senegal, Maroko, DR Kongo
Ten zestaw może jeszcze się zmienić. Zagrożone wypadnięciem z dziesiątki są drużyny Ghany oraz DR Konga. Odpowiednie organy badają sprawę rzekomego ustawienia meczu Ghany z RPA na finiszu poprzedniej fazy eliminacji (Ghana otrzymała bardzo kontrowersyjny rzut karny) oraz błędu proceduralnego ekipy DR Konga w starciu z Beninem, która przeprowadziła cztery zmiany w czterech turach drugiej połowy, na co nie zezwala regulamin. Będzie więc jeszcze gorąco.
AFC (Azja)
W strefie azjatyckiej trwa trzeci etap eliminacji, w którym dwanaście drużyn rywalizuje w dwóch grupach po sześć w każdej. Rywalizacja toczy się w systemie mecz i rewanż, do rozegrania pozostały cztery kolejki. Dwa najlepsze zespoły zapewnią sobie bezpośredni awans na MŚ. Trzecie zmierzą się w spotkaniu, którego stawką będzie udział we wspomnianym już barażu interkontynentalnym. Gdyby kwalifikacje w AFC zakończyły się dzisiaj, bilet do Kataru zdobyliby: Iran, Korea Południowa, Arabia Saudyjska i Japonia (grafika z Wikipedii).
CONMEBOL (Am. Płd.)
W Ameryce Południowej awans mają już wspomniani Brazylijczycy oraz Argentyńczycy. Ich śladami prawdopodobnie podąży Ekwador, który wypracował sobie dość bezpieczną przewagę nad resztą drużyn. Ale w widocznej poniżej tabeli sporo się jeszcze może zmienić. Do końca pozostały cztery kolejki, które zaplanowano na przełom stycznia i lutego oraz końcówkę marca. Drugi dzień finałów baraży w Europie będzie też ostatnim dniem gier eliminacyjnych w Am. Płd.
CONCACAF (Am. Płn., Śr. i Karaibów)
W strefie CONCACAF mamy zbliżone zasady walki o mundial do tych w CONMEBOL. Z tym, że tutaj o MŚ bije się osiem, a nie dziesięć ekip. W związku z tym awans wywalczą trzy pierwsze reprezentacje, a czwarta trafi do barażu interkontynentalnego. Na ten moment kwalifikują się Kanada, USA i Meksyk, ale w grze liczy się jeszcze Panama. Do rozegrania pozostało jeszcze sześć kolejek.
OFC (Oceania)
Batalia o miejsce w barażu interkontynentalnym ruszy w Oceanii dopiero w 2022 r. Opóźnienia są spowodowane pandemią koronawirusa. O przybliżenie się do udziału w katarskim czempionacie zagra jedenaście drużyn: Nowa Zelandia, Wyspy Solomona, Nowa Kaledonia, Tahiti, Fidżi, Wanuatu, Papua Nowa Gwinea, Samoa Amerykańskie, Samoa, Tonga oraz Wyspy Cooka. Murowanym faworytem są oczywiście Nowozelandczycy.
MŚ 2022. Kiedy?
Mundial w Katarze rozpocznie się 21 listopada 2022 r. i potrwa niespełna miesiąc. Finał na 80-tysięcznym stadionie Lusail zaplanowano na 18 grudnia. W związku z nietypową porą roku rozgrywania mistrzostw, na kilka tygodni wstrzymany zostanie futbol klubowy, w tym najlepsze ligi w Europie oraz Liga Mistrzów. Mistrzowskiego tytułu bronią Francuzi, którzy na poprzednim turnieju, w Rosji w 2018 r., pokonali w finale Chorwację. Polska nie wyszła wówczas z grupy po porażkach z Senegalem i Kolumbią oraz wygranej z Japonią.
MŚ 2022. Stadiony
Oto lista turniejowych stadionów wraz z ich lokalizacją oraz pojemnością:
- Lusail Stadium, Lusajl (80 tys.)
- Al Bayt Stadium, Al-Chaur (60 tys.)
- Education City Stadium, Ar-Rajjan (45.3 tys.)
- Ahmed bin Ali Stadium, Ar-Rajjan (44,7 tys.)
- Ras Abu Aboud Stadium, Doha (40 tys.)
- Al Thumama Stadium, Doha (40 tys.)
- Khalifa International Stadium, Ar-Rajjan (40 tys.)
- Al Janoub Stadium, Al-Wakra (40 tys.)