Polskie kluby przed europejskimi pucharami. Jeden z nich ma handicap. "To świetna wiadomość"
EURO 2024 wchodzi w decydującą fazę. Tymczasem polskie kluby przygotowują się nie tylko do startu zmagań ligowych, ale także do europejskich pucharów. Jako pierwsza do gry, już za tydzień, wkroczy Wisła Kraków. Nieco później Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław i Legia Warszawa. Sprawdźmy, co słychać u naszych pucharowiczów.
Na sam początek warto przedstawić miejsca, jakie zajmują w klubowym rankingu UEFA.
- 88. Legia
- 249. Śląsk
- 252. Jagiellonia
- 253. Wisła
Liczymy, że po rozpoczynającej się zaraz europejskiej kampanii, każda z drużyn zanotuje progres w tym zestawieniu.
Przypomnijmy, od jakich faz kwalifikacyjnych rozpoczną rywalizację nasi przedstawiciele:
- Jagiellonia Białystok - II. runda el. LM - vs Paneveżys/HJK (23/24.07 i 31.07)
- Wisła Kraków - I. runda el. LE - vs KF Llapi (11.07 i 18.07)
- Śląsk Wrocław - II runda el. LKE - vs Riga FC (25.07 i 1.08)
- Legia Warszawa - II runda el. LKE - vs Caernarfon/Crusaders (25.07 i 1.08)
Pokrótce opiszemy ścieżkę każdego z polskich klubów. Warto pamiętać, że od nowego sezonu wprowadzono system VAR we wszystkich rundach eliminacji do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W Lidze Konferencji zaś będzie on funkcjonował od III rundy kwalifikacyjnej.
Jagiellonia Białystok
“Jaga” swojego rywala w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów pozna dopiero 16 lipca. Wówczas zostanie wyłoniony zwycięzca z pary Paneveżys - HJK. Pod kątem geograficznym to bardzo dobre losowanie, bo oba kierunki (Litwa lub Finlandia), a zwłaszcza litewski, to niemal rzut beretem dla białostoczan, biorąc pod uwagę jak odległe kraje biorą udział w europejskich rozgrywkach. Jest to też niezłe losowanie pod kątem sportowym, bo mistrzowie Polski nie byli wśród zespołów rozstawionych, a rywale są w ich zasięgu.
Warto pamiętać, że odpadnięcie z danej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów, oznaczać będzie przesunięcie do kolejnej fazy eliminacji do Ligi Europy. Podobna zależność zachodzi między eliminacjami Ligi Europy i Ligi Konferencji. Zespół Adriana Siemieńca musi zatem wygrać przynajmniej jeden dwumecz w dowolnych kwalifikacjach, by znaleźć się w fazie ligowej europejskich pucharów. To spory handicap i naprawdę świetna wiadomość.
Najlepiej byłoby się uporać z Paneveżysem lub HJK i uzyskać awans do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. To pozwoli na podtrzymanie wielkich marzeń, a jednocześnie da pewność jesiennej kampanii w fazie grupowej europejskich pucharów, bo nawet porażka w III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów, pozwoli na grę w IV rundzie do eliminacji Ligi Europy, w której ewentualna przegrana i tak zagwarantuje występ w Lidze Konferencji. Cel minimum chyba już znamy.
Bo Białegostoku przybyło jak na razie czterech nowych zawodników, ale ze słów dyrektora sportowego klubu, Łukasza Masłowskiego, wynika, że spodziewać można się kolejnych.
Oto lista dotychczasowych transferów “Jagi”.
Wisła Kraków
“Biała Gwiazda” dzięki sukcesowi w Pucharze Polski, będzie mogła reprezentować nas od I rundy eliminacji do Ligi Europy. Wiślacy byli rozstawieni w tej fazie i wylosowali kosowskie KF Llapi, z którym pierwszy mecz już 11 lipca w Krakowie przy Reymonta.
Trudno oceniać, na ile stać w tej rywalizacji drużynę Kazimierza Moskala, która na gwałt potrzebuje nowych transferów. Na razie wygląda to tak:
W razie awansu do II rundy eliminacji do Ligi Europy, "Biała Gwiazda" trafi na Rapid Wiedeń. To byłaby świetna okazja na kibicowski wyjazd, bo z Krakowa do Wiednia jest dość blisko. Jeśli jednak Wisła przegra z zespołem z Kosowa, to zagra w II rundzie eliminacji do Ligi Konferencji przeciwko duńskiemu Broendby.
Śląsk Wrocław
Wicemistrzowie Polski rozpoczną rywalizację w II rundzie el. Ligi Konferencji. Niestety, wrocławianie na tym etapie nie są rozstawieni i podobnie będzie w ewentualnych kolejnych rundach. Los przydzielił drużynie Jacka Magiery wicemistrza oraz aktualnego wicelidera ligi łotewskiej, FC Riga. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w Rydze, drugi we Wrocławiu.
Rywal na pewno jest do pokonania i warto się o to pokusić. Droga do fazy pucharowej jest jednak daleka, bo w III i IV rundzie eliminacyjnej na nierozstawiony Śląsk czekać będą znacznie mocniejsze ekipy.
Do okienka transferowego we Wrocławiu podeszli bardzo poważnie, zgodnie z zapowiedziami dyrektora sportowego, Davida Baldy.
Legia Warszawa
Legia Warszawa, podobnie jak Śląsk, rozpocznie rywalizację w pucharach od II rundy eliminacji do Ligi Konferencji. W przypadku “Wojskowych", droga do fazy pucharowej powinna być łatwiejsza, przynajmniej w teorii. Dzięki europejskim występom w poprzednich latach, klubowi z Łazienkowskiej przysługuje rozstawienie w każdej z rund kwalifikacyjnych. Warto z tego skorzystać.
W II rundzie eliminacyjnej do Ligi Konferencji, Legia trafi na rywala z wysp, choć jeszcze nie wiadomo, kto nim będzie. To rozstrzygnie się w I rundzie, gdzie zmierzą się ze sobą Caernarfon Town z Walii i Crusaders z Irlandii Północnej.
Legia dokonała do tej pory kilku bardzo mocnych wzmocnień, które sprawiają, że kibice mogą liczyć na kolejne sukcesy w europejskich pucharach.
Na co liczyć?
Obecność dwóch polskich zespołów w fazie grupowej powinna zostać uznana za sukces. Jagiellonia przystępując do eliminacji Ligi Mistrzów, może się potknąć w aż dwóch dwumeczach, a i tak będzie stała przed szansą zapewnienia sobie gry w Europie tej jesieni. Każdy mecz Wisły Kraków traktować należy w kategorii dużej ciekawostki. Trudno oczekiwać od pierwszoligowca kwalifikacji do fazy grupowej, choć życzymy jak najlepiej! Niełatwo będzie miał też Śląsk Wrocław, który będzie nierozstawiony w III i IV rundzie eliminacji do Ligi Konferencji. Więcej wymagać powinniśmy z kolei od Legii, która dzięki wysokiemu współczynnikowi będzie rozstawiona w każdej z faz eliminacyjnych. Do tego zespół Goncalo Feio ma duże doświadczenie w pucharowych wojażach.