Polska - Słowenia na kartach historii. Pamiętna klęska w Mariborze i monolog Dariusza Szpakowskiego

Historia spotkań Polski ze Słowenią. Pamiętna klęska w Mariborze i słynny monolog Szpakowskiego
screen z youtube.com
Dzisiejsze starcie Polski ze Słowenią to siódmy pojedynek między tymi zespołami w historii. Polscy kibice najbardziej powinni pamiętać mecz rozegrany w 2009 r. w Mariborze, po którym prezes PZPN, Grzegorz Lato zwolnił publicznie selekcjonera Leo Beenhakkera, a fatalna gra reprezentacji skłoniła komentującego Dariusza Szpakowskiego do wygłoszenia smutnego monologu na temat stanu polskiej piłki.
W sześciu dotychczasowych spotkaniach najczęściej nie było rozstrzygnięcia – trzykrotnie padał remis. Polska wygrała dwukrotnie, przy jednym triumfie Słoweńców. Cztery razy mierzyliśmy się z tymi rywalami towarzysko i dwa razy w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. We wszystkich meczach padło jedenaście goli, bilans bramek to 6-5 dla naszej kadry. Tylko jeden zawodnik trafił do siatki więcej niż raz. Zlatko Dedić, dziś piłkarz austriackiego Wacker Innsbruck, znalazł sposób na Polaków w obu spotkaniach eliminacyjnych w latach 2008-2009.
Dalsza część tekstu pod wideo

27 marca 1996 – Polska 0:0 Słowenia

Pierwszy raz Polski ze Słowenią miał miejsce w marcu 1996 r. Biało-czerwoni byli świeżo po nieudanych eliminacjach do Mistrzostw Europy. Pracę stracił Henryk Apostel, a nowym selekcjonerem mianowano Władysława Stachurskiego. Pod jego wodzą reprezentacja zagrała tylko cztery spotkania towarzyskie, w tym m.in. właśnie ze Słowenią w Łodzi. Bezbramkowy remis nikomu nie zapadł w pamięci, podkreślił tylko trwający kryzys polskiej kadry.
Skład: Andrzej Woźniak – Jacek Zieliński, Marek Jóźwiak, Kazimierz Węgrzyn, Marek Citko, Dariusz Gęsior, Piotr Nowak, Radosław Michalski, Jacek Bednarz, Andrzej Juskowiak, Mariusz Śrutwa
Zmiennicy: Zbigniew Wyciszkiewicz, Sylwester Czereszewski

25 marca 1998 – Polska 2:0 Słowenia

Po dwóch latach Słoweńcy ponownie przyjechali do Polski na sparing. Nasza kadra przystępowała do tego meczu w podobnych okolicznościach, tym razem po zakończonych porażką eliminacjach do Mistrzostw Świata. W porównaniu do poprzedniego spotkania, miejsce w zespole zachowało tylko dwóch piłkarzy: Zieliński i Juskowiak. Zmienił się też oczywiście selekcjoner. Stery przejął legendarny Janusz Wójcik, który powołał kilku swoich podopiecznych z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, m.in. Wojciecha Kowalczyka. „Kowal” wyprowadził Polaków na prowadzenie, wykazując się sprytem po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Drugą bramkę w tym spotkaniu strzelił Tomasz Iwan.
Skład: Adam Matysek – Tomasz Hajto, Jacek Zieliński, Tomasz Wałdoch, Krzysztof Ratajczyk, Tomasz Iwan, Jerzy Brzęczek, Sławomir Majak, Marek Koźmiński, Marek Saganowski, Wojciech Kowalczyk
Zmiennicy: Radosław Kałużny, Tomasz Kłos, Piotr Świerczewski, Adam Ledwoń, Grzegorz Mielcarski, Andrzej Juskowiak

18 lutego 2004 – Polska 2:0 Słowenia

Minęło sześć lat, w składzie pozostał tylko Tomasz Hajto, a Polacy znów zmierzyli się towarzysko ze Słowenią. Tym razem na neutralnym terenie, w hiszpańskim San Fernando. Trzeci raz sparing odbył się po bezowocnych dla nas eliminacjach do wielkiego turnieju. Był to pierwszy mecz kadry w 2004 r. Miał scenariusz podobny do tego z 1998 r. Reprezentacja Polski objęła prowadzenie w pierwszej połowie, dobijając rywala w drugiej części spotkania. Do siatki trafiali Sebastian Mila oraz Andrzej Niedzielan.
Skład: Jerzy Dudek – Tomasz Rząsa, Tomasz Kłos, Jacek Bąk, Michał Żewłakow, Kamil Kosowski, Damian Gorawski, Mariusz Lewandowski, Mariusz Kukiełka, Grzegorz Rasiak, Maciej Żurawski
Zmiennicy: Sebastian Mila, Tomasz Hajto, Marcin Baszczyński, Marek Zieńczuk, Andrzej Niedzielan, Marcin Burkhardt

6 września 2008 – el. MŚ – Polska 1:1 Słowenia

Mecz rozegrano na inaugurację eliminacji do Mistrzostw Świata w RPA. Trafiliśmy do rzekomo „łatwej” grupy, ze Słowacją, Czechami, Irlandią Północną i San Marino. Polska kadra pod wodzą Leo Beenhakkera była świeżo po Euro 2008. Wywalczony we Wrocławiu remis przyjęto z niedosytem, ale nikt wówczas nie mógł się spodziewać, jaką klęską zakończy się udział Polaków w tych eliminacjach. Biało-czerwoni prowadzili po pewnym wykorzystaniu rzutu karnego przez Michała Żewłakowa (faulowano Jacka Krzynówka), ale nie zdołali utrzymać wypracowanej przewagi. W tamtym spotkaniu od pierwszej minuty wystąpili Łukasz Fabiański oraz Jakub Błaszczykowski, którzy mają szansę na grę również dzisiaj. Co ciekawe, z przodu Beenhakker postawił na... Łukasza Piszczka, wówczas jeszcze perspektywicznego napastnika Herthy Berlin.
Skład: Łukasz Fabiański – Marcin Wasilewski, Bartosz Bosacki, Michał Żewłakow, Marcin Kowalczyk, Jakub Błaszczykowski, Rafał Murawski, Mariusz Lewandowski, Roger Guerreiro, Jacek Krzynówek, Łukasz Piszczek
Zmiennicy: Tomasz Bandrowski, Mariusz Jop, Marek Saganowski

9 września 2009 – el. MŚ – Słowenia 3:0 Polska

Nie będzie przesadą, jeśli określimy „wyczyn” kadry w Mariborze jako jeden z najgorszych momentów w historii polskiego futbolu reprezentacyjnego. Słoweńcy skompromitowali zespół Leo Beenhakkera, dla którego był to ostatni mecz w roli selekcjonera biało-czerwonych. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Grzegorz Lato zwolnił Holendra bezpośrednio po ostatnim gwizdku sędziego, ogłaszając swą decyzję publicznie, przed kamerami telewizyjnymi, zanim poinformował o tym samego szkoleniowca. Żenującą grę reprezentacji postanowił przykryć długim monologiem komentujący to spotkanie Dariusz Szpakowski. Długa wypowiedź „Szpaka”, w której rozliczył się z ówczesnym stanem polskiej piłki, na stałe przeszła do historii.
W blamażu w Mariborze udział wzięli m.in. Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski, ale chluby to im oczywiście nie przynosi. „Przegląd Sportowy” pisał dzień po meczu, że w gazecie miały znaleźć się oceny zawodników za to spotkanie, ale żaden z naszych reprezentantów na to nie zasłużył. I to chyba najlepsze podsumowanie słoweńskiego koszmaru sprzed dziesięciu lat.
Skład: Artur Boruc – Michał Żewłakow, Bartosz Bosacki, Dariusz Dudka, Seweryn Gancarczyk, Jakub Błaszczykowski, Mariusz Lewandowski, Roger Guerreiro, Ludovic Obraniak, Jacek Krzynówek, Paweł Brożek
Zmiennicy: Wojciech Łobodziński, Robert Lewandowski, Euzebiusz Smolarek

14 listopada 2016 – Polska 1:1 Słowenia

Towarzyski mecz we Wrocławiu kończył niezwykle udany dla naszej kadry rok 2016, który upłynął pod znakiem emocji związanych z Euro we Francji. Oba zespoły wystąpiły w eksperymentalnych zestawieniach. Polska trzy dni wcześniej grała w Bukareszcie bardzo ważny mecz w kontekście eliminacji do Mistrzostw Świata, więc selekcjoner Adam Nawałka dał odpocząć m.in. Robertowi Lewandowskiemu, Łukaszowi Piszczkowi i Kamilowi Glikowi. U przyjezdnych nie zagrał Jan Oblak. Emocji było jak na lekarstwo. Słoweńcy zaskoczyli nas w pierwszej połowie z rzutu wolnego. W 79 min. wyrównał Łukasz Teodorczyk, który wykorzystał podanie Jakuba Błaszczykowskiego. W dzisiejszej kadrze znajduje się dziesięciu zawodników grających naprzeciwko Słowenii przed trzema laty.
Skład: Artur Boruc – Bartosz Bereszyński, Thiago Cionek, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk, Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Paweł Wszołek, Krzysztof Mączyński, Bartosz Kapustka, Łukasz Teodorczyk
Zmiennicy: Wojciech Szczęsny, Kamil Wilczek, Piotr Zieliński, Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Damian Dąbrowski
Podsumowanie:
27 marca 1996, Polska 0:0 Słowenia

25 marca 1998, Polska 2:0 Słowenia, (37' W. Kowalczyk, 55' T. Iwan)

18 lutego 2004, Polska 2:0 Słowenia (24' S. Mila, 64' A. Niedzielan)

6 września 2008, Polska 1:1 Słowenia (el. MŚ) (17' Mi. Żewłakow | 55' Z. Dedić)

9 września 2009, Słowenia 3:0 Polska (el. MŚ) (13' Z. Dedić, 45' M. Novaković, 62' V. Birsa)

14 listopada 2016, Polska 1:1 Słowenia (79' Ł. Teodorczyk | 24' M. Mevlja)
Bilans bramek: 6:5
Mateusz Hawrot

Przeczytaj również