Marzy o nich każdy piłkarz. Oto najdroższe puchary na świecie. Aż roi się od złota!
Trofea piłkarskie - to one są sportową stawką największych futbolowych turniejów i wyróżnieniem indywidualnych umiejętności. Z okazji świąt stworzyliśmy dla Was wyjątkowy ranking dziesięciu najdroższych pucharów na rynku, uwzględniając ich wykonanie, cenę oraz kruszce, z których zostały wyprodukowane. Obiecujemy, że się nie zawiedziecie!
Kiedy zawodnicy poszczególnych drużyn grają o główne nagrody, którym towarzyszy prestiż, doskonale zdają sobie sprawę, że za sukcesami sportowymi podążają również gratyfikacje finansowe. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiają się, jakie koszty ponoszą architekci projektów pucharów, żeby piłkarze mogli pławić się w całkowitej glorii sławy? Poniżej przedstawiamy listę rozwiewającą wszelkie wątpliwości. Aż roi się od złota!
10. Puchar Copa America
Turniej Copa America miał swój początek ponad sto lat temu i nosił wówczas nazwę Mistrzostw Ameryki Południowej w piłce nożnej. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 1975 roku. Są to najstarsze istniejące kontynentalne rozgrywki w futbolu, a zarazem jeden z pucharów o najwyższej wartości rynkowej, opiewającej na kwotę 8 tysięcy dolarów.
Sklep jubilerski w Buenos Aires (“Casa Escasany”) sprzedał dotychczasowe trofeum Copa America w 1916 roku za 3000 franków szwajcarskich. Natomiast pamiątkowy puchar imprezy Centenario z 2016 roku został zaprojektowany przez “Epico Studios” w USA, a jego produkcją zajmowała się firma London Workshops of Thomas Lyte w Anglii. Laur zwycięstwa strefy CONMEBOL/CONCACAF mierzy aż 61 centymetrów wysokości, waży 7,1 kilograma oraz jest pokryty 24-karatowym złotem.
9. English Premier League Trophy
Włodarze angielskiej ekstraklasy przy każdym sezonie zlecają opracowanie dwóch identycznych pucharów za wygranie ligi, której podstawa jest wygrawerowana nazwami poprzednich zwycięskich zespołów. Jeden trafia do gabloty drużyny triumfującej w rozgrywkach, zaś drugi wędruje do siedziby władz Premier League. Trofeum liczy sobie 104 centymetry wysokości oraz 61 centymetrów długości. Jego łączna waga wynosi 25,4 kilograma, z czego aż 15,9 kilograma stanowi wspomniana podstawa. Wartość pucharu szacuje się na 10 tysięcy dolarów.
8. UEFA Champions League
Miłośnicy piłki nożnej na całym świecie zawsze podkreślają, że rokrocznie nie ma lepszej futbolowej uczty, aniżeli pojedynki na szczeblu Ligi Mistrzów. I słusznie! Champions League to bez dwóch zdań najbardziej renomowane rozgrywki klubowe w światowej piłce nożnej, a puchar za zwycięstwo wyceniany jest na ponad 10 tysięcy dolarów.
Inaugurację tego fascynującego turnieju piłkarskiego zainicjowano w 1955 roku jako Puchar Europy Mistrzów Krajowych lub po prostu Puchar Europy. W 1992 roku zaczęto zmieniać format rozgrywek, które ochrzczono Ligą Mistrzów. Aktualne trofeum mierzy 74 centymetry wysokości, waży 24 kilogramy i wykonuje się je ze srebra. Architektem pucharu jest Joerg Stadelmann, jubiler z Berna w Szwajcarii.
7. Puchar Mistrzostw Europy
Prym wśród turniejów międzynarodowych na Starym Kontynencie wiodą bez wątpienia Mistrzostwa Europy. Pierwszy czempionat miał miejsce w 1958 roku, natomiast od 1960 odbywa się co cztery lata. Suma wykładana za przygotowanie pucharu dla zwycięzców Euro to 15 tysięcy dolarów.
UEFA nazwała oryginalne trofeum „Pucharem Henriego Delaunaya”, na cześć ich pierwszego sekretarza generalnego. W 2008 roku tę nagrodę powiększono, aby nie została przyćmiona przez inne piłkarskie trofea spod szyldu UEFA. Trofeum wykonane jest z czystego stopu srebra (92,5%), waży 8 kilogramów, zaś jego wysokość to 60 centymetrów. Autorem obecnego projektu pucharu jest Pierre Delaunay, syn Henriego, a prace złotnicze powierzono zakładowi „Asprey” w Londynie.
6. Patera zwycięzców Bundesligi
Na paterze umieszczono nazwy wszystkich mistrzów Niemiec, poczynając od 1903 roku. Nazwy te są wygrawerowane w specjalnym stopie metalu, co symbolizuje trwałą pamięć na kartach niemieckiego futbolu, a pierwszą drużyną, która dostąpiła tego zaszczytu, było VfB (dziś Lokomotive) Lipsk. W 1981 roku na trofeum zabrakło miejsca dla kolejnych zwycięzców, więc podjęto decyzję o jego powiększeniu.
Wówczas w nagrodzie dla triumfatorów Bundesligi znalazł się srebrny pierścień o szerokości 45 milimetrów, ozdobiony grawerowanymi płytkami. Dzięki takiemu manewrowi na tarczy pojawiło się pięć cennych kamieni: prawie 72-karatowe turmaliny wykute techniką szlifu kaboszonowego i ozdobione złotem. Obecnie na paterze znajduje się miejsce, aby upamiętnić mistrzowskie zespoły do roku 2027. Tarcza ma średnicę 53 centymetrów, a jej wartość rynkową szacuje się na 54 tysiące dolarów.
5. Nagroda triumfatorów Serie A
Trofeum zostało stworzone w 1960 roku przez rzeźbiarza Ettore Calvelliego. Ma około 45 centymetrów wysokości i waży 5 kilogramów. Puchar osadzono na kamiennej podstawie z twardego niebieskiego sodalitu, a pośrodku znajduje się złoty pierścień. Między 2015 i 2016 rokiem rozmiar trofeum wzrósł (konkretnie o 20 centymetrów). Cena pucharu oscyluje wokół 66 tysięcy dolarów. Wykuto na nim nazwy wszystkich zespołów, które sięgnęły po mistrzostwo Włoch od sezonu 1960/61.
Oryginalne trofeum pozostaje własnością władz Serie A. Zwycięska drużyna może go trzymać wyłącznie przez rok, ale po zwrocie oryginału, klub otrzymuje model w zmniejszonej skali, który załącza do gabloty z pucharami na własnej wystawie.
4. Puchar Narodów Afryki
Puchar Narodów Afryki to kolejne z futbolowych trofeów o olbrzymiej wartości. Turniej zainaugurowano w 1957 roku, a od 1968 roku organizuje się go co dwa lata. O randze zawodów najlepiej świadczy fakt, że w wydarzeniu uczestniczą zazwyczaj najwspanialsi afrykańscy piłkarze, zasilający na co dzień mocne europejskie drużyny. Pieniądze, jakie trzeba zainwestować w produkcję tego pucharu, szacuje się na 150 tysięcy dolarów.
3. Złota Piłka
Na trzecią lokatę listy trafiło wyróżnienie indywidualne, które zdecydowanie jest marzeniem każdego piłkarza na świecie. Za jego wykonanie są odpowiedzialni fachowcy ze słynnego zakładu jubilerskiego we Francji, a mianowicie „Mellerio dits Meller”. Historia powstania nagrody sięga 1956 roku, zaś wartość rynkowa „Złotej Piłki” to aż 600 tysięcy dolarów.
Nagroda składa się z dwóch okrągłych połówek zrobionych z mosiądzu, ukształtowanych techniką zwaną „repoussage”. Po uformowaniu właściwego kształtu obie części są ze sobą spawane przy użyciu opalarki. Następnie za pomocą dłuta i młotka wytłacza się odpowiedni profil, upodabniający trofeum do piłki. W późniejszym etapie konstrukcję otrzymują złotnicy oraz ludzie od obróbki wykończeniowej. Grawerowane jest też logo „FIFA Ballon d'Or”. Finalnie trofeum jest pozłacane i ustawiane na pirytowej podstawce.
2. FA Cup
Emirates FA Cup to ważny turniej piłkarski na Wyspach nie tylko ze względu na korzyści majątkowe lub historyczną wagę zawodów, ale także z tego powodu, że w rozgrywkach biorą udział wszystkie drużyny spełniające wyznaczone przez organizatorów wymogi kwalifikacyjne od Premier League aż do dziesiątego poziomu ligi angielskiej.
Tradycje turnieju sięgają lipca 1871 roku, co czyni FA Cup najstarszymi piłkarskimi rozgrywkami. Puchar Anglii nie bierze jeńców, bowiem każdy zespół może odpaść w stosunkowo wczesnej fazie, dzięki czemu przyciąga całe rzesze sympatyków futbolu na świecie. Trofeum za końcowe zwycięstwo wycenia się na 1,180 miliona dolarów.
1. FIFA World Cup
Na szczycie listy bezkonkurencyjnie króluje puchar za zdobycie mistrzostwa świata w piłce nożnej. To absolutnie najbardziej zaszczytny laur zwycięstwa w międzynarodowym futbolu. Doniosłość imprezy, milionowe widownie przed teleodbiornikami, kibice świętujący na ulicach miast odgrywających rolę gospodarzy wydarzenia i zapisanie się na kartach historii tej dyscypliny - to bez cienia wątpliwości spełnienie najpiękniejszych snów piłkarzy.
Aktualne trofeum zostało zamówione przez działaczy FIFA na mundial w 1974 roku. Federacja otrzymała pięćdziesiąt trzy zgłoszenia od rzeźbiarzy z siedmiu krajów. Odpowiedzialność za projekt spoczęła na barkach włoskiego artysty, Silvio Gazzanigi. Puchar mierzy 36,5 centymetra wysokości i jest wykonany z 5 kilogramów 18-karatowego złota (75%), z podstawą o średnicy 13 centymetrów, zawierającą dwie warstwy malachitu. Wartość mistrzowskiego trofeum ocenia się na 20 milionów dolarów.