Z boisk Premier League do filmu "Przekręt". Historia Vinniego Jonesa

Vinnie Jones to Walijczyk, któremu spełniły się marzenia milionów chłopców na całym świecie. Szczególnie tym, którzy nie wiedzieli, czy bardziej chcą zostać piłkarzami, czy aktorami. On się nie ograniczał - został jednym i drugim!
Karierę piłkarską Jones rozpoczął w 1984 roku w klubie o nazwie Wealdstone, mającym siedzibę w zachodniej części Londynu. Pierwszą poważną pracę w tym zawodzie podjął już 4 lata później w Wimbledon FC. Drużyna ta była znana ze swojej ostrej i bezpardonowej gry, przez co nazywano ją "szalonym gangiem".
Do historii przeszło zdjęcie, na którym Jones podczas meczu Wimbledonu z Newcastle United w ferworze walki złapał Paula Gascoigne… sami wiecie za co.
Walijczyk jako piłkarz słynął ze swoich ostrych wejść, o czym przekonało się wielu znakomitych piłkarzy angielskiej ligi, w tym również Eric Cantona.
Vinnie Jones swoją karierę sportową prowadził do 1999 roku. W międzyczasie grał dla takich klubów jak Leeds United, Sheffield United, Chelsea i Queens Park Rangers. Najwięcej występów zaliczył jednak dla Wimbledonu, gdzie wrócił w roku 1992. Defensywny pomocnik rozegrał 11 meczów w barwach reprezentacji Walii i został nawet jej kapitanem.
Już rok wcześniej jednak, rozpoczął zupełnie inną karierę - tę w branży filmowej. Piłkarz swoją pierwszą rolę otrzymał w filmie Guya Ritchiego "Porachunki"i wystąpił tam obok takich gwiazd jak Jason Statham, Nick Moran czy wokalista Sting. Podczas pierwszego dnia kręcenia Vinnie Jones został zwolniony z aresztu, w którym przebywał za pobicie swojego sąsiada.
Film "Porachunki" okazał się sukcesem kasowym, którego boxoffice wyniósł ponad 25 milionów dolarów. To jednak nic w porównaniu z tym, co wydarzyło się w roku 2000. Właśnie wtedy odbyła się premiera jednego z najpopularniejszych filmów w historii kina gangsterskiego. Chodzi oczywiście o "Przekręt", którego reżyserem jest również Guy Ritchie.
Vinnie Jones zagrał w tym filmie jedną z drugoplanowych ról, za którą, w roku 2001 został zwycięzcą rankingu magazynu "Empire" na najlepszego brytyjskiego aktora minionego roku. Przychody za "Przekręt" były już o wiele większe, niż miało to miejsce w przypadku "Porachunków" i wyniosły 83,5 miliona dolarów.
Vinnie Jones wziął do tej pory udział w 74 filmach, 12 serialach i 7 reklamach produktów marek takich jak Walker’s Crisps (brytyjski odpowiednik chipsów Lay’s), Bacardi, Puma czy Sky Digital Television.
W cyklu "Szalone historie" będziemy prezentować niesamowite i niecodzienne zdarzenia sportowe, obok których nie sposób przejść obojętnie
Cezary Krzyżak