VAR na EURO 2024 będzie inny. Oto, co musisz wiedzieć
UEFA szykuje zmiany w obsłudze systemu VAR na EURO 2024. Powinno być łatwiej, przejrzyjściej i przede wszystkim maksymalnie sprawiedliwie.
UEFA zadbała o to, by mistrzostwa Europy w Niemczech weszły na najwyższym poziom także od strony technologicznej. Ma to zastosowanie m.in. w obsłudze systemu VAR czy realizacji każdego meczu.
Po pierwsze, sędziom w podejmowaniu decyzji ma pomóc specjalny system będący elementem piłki adidas FUSSBALLLIEBE, którą będą grać zawodnicy. Dzięki zastosowanej technologii łatwiej będzie rozstrzygnąć sporne sytuacje, np. na linii bramkowej lub przy minimalnych spalonych.
Jak to możliwe? FUSSBALLLIEBE korzysta z technologii nazwanej Connected Ball, w której wnętrzu znajduje się sensor ruchu IMU, który 500 razy na sekundę umie rozpoznać zarówno położenie piłki, jak i moment jej uderzenia. To ułatwi arbitrom pracę przy ocenie pozycji spalonej. Znając dokładny moment kopnięcia piłki przez zawodnika, będą wiedzieli, kiedy zostało wykonanie zagranie, a co za tym idzie - czy był "ofsajd", czy nie. Ponadto piłka wyposażona jest w technologię precyzyjnie informującą o przekroczeniu linii bramkowej.
Jeśli chodzi o VAR, warto zauważyć, że transmisja z każdego meczu będzie realizowania przy pomocy aż 46 kamer, z czego 33 będą skierowane bezpośrednio na wydarzenia boiskowe. Sędziowie otrzymają dostęp do każdej z nich, więc nic nie powinno im umknąć.
Ponadto, na każdy mecz EURO 2024 UEFA desygnowała do obsługi VAR mocną ekipę: głównego sędziego (VAR), dwóch jego asystentów (AVAR) oraz trzech operatorów wideo. Będą się oni znajdować nie na stadionie, a w "bazie" VAR w Lipsku.
Sędziowie będą też korzystać ze sprawdzonych systemów Goal-Line oraz półautomatycznych spalonych. To, w połączeniu z adidas Connected Ball, powinno zminimalizować ryzyko jakichkolwiek błędów.
EURO 2024 rozpocznie się 14 czerwca meczem otwarcia Niemcy - Szkocja. Finał zaplanowano miesiąc później.