Trafili do Rakowa, nie chcą ich w II lidze. Zaskakująca historia nabytków mistrzów Polski [NASZ NEWS]
Raków Częstochowa niespodziewanie pozyskał zimą dwóch zawodników z Demokratycznej Republiki Kongo - Ephrahima Lombo i Davida Mukonkole. Mistrz Polski chciał ich wiosną ogrywać w II lidze, ale według naszych informacji po weryfikacji zostali odrzuceni przez Polonię Bytom.
Lombo to dwudziestoletni skrzydłowy, a Mukonkole 21-letni napastnik. Piłkarze zostali skierowani do ekipy rezerw, ale mistrz Polski miał na nich inny plan na pierwsze półrocze. Chciał ich od razu wypożyczyć, aby wskoczyli na wyższy niż czwarty poziom rozgrywkowy, na którym gra, z marnym skutkiem, drugi zespół Rakowa. Zawodnicy zostali wysłani więc na testy do II-ligowej Polonii Bytom, która… odrzuciła duet z Afryki.
Jak usłyszeliśmy, nie zdecydowały jedynie umiejętności piłkarskie zawodników, ale całokształt - również takie czynniki jak niski poziom rozumienia taktycznego czy komunikacja. Polonia Bytom nie chciała piłkarzy, których trzeba by długo wdrażać, gdy zespołowi zagląda w oczy widmo spadku.
Oczywiście na jakąś dogłębną ocenę obu piłkarzy jest za wcześnie, ale można zastanawiać się, czy to na pewno poziom Rakowa i czy zawodnicy w tym wieku są w stanie zrobić jeszcze odpowiednio duży postęp, aby uznać ich za wzmocnienia.
Czy od takich niepewnych ruchów powinien zaczynać swoją pracę dyrektor sportowy, Samuel Cardenas, który wciąż nie znalazł wyczekiwanego napastnika? Duet z Afryki jest jego autorskim pomysłem. W podobny sposób miał działać jako szef skautów KAA Gent.
Z jakim skutkiem? W sezonie 2021/22 do drugiej drużyny Gent trafiło sześciu zawodników z Afryki. Dziś żaden z nich nie gra na najwyższym, profesjonalnym poziomie - to głównie ligi amatorskie lub półamatorskie. Dwóch jest bez klubu. Jeden, Goodluck Igbokwe, wciąż jest w klubie.
W rozgrywkach 2022/23 do Belgii sprowadzono trzech graczy - jeden powędrował na Litwę, drugi gra ogony na zapleczu ligi austriackiej, trzeci - Ahmed Abdullahi z Nigerii - regularnie strzela w młodzieżówce Gent.
Ostatnie okno Cardenasa w Gent, letnie w kampanii 2023/24, to z kolei cztery transfery z Afryki do Jong Gent, ale tu trudno o jakiekolwiek wnioski po kilku miesiącach.
Lombo i Mukonkole nie skreślamy, ale jak widać - skuteczność tych ruchów jest znikoma. Trudno przekuć je na sukces.
