Startują rozgrywki PKO Ekstraklasy. Od tego sezonu wprowadzono nowe zasady

W piątek, 19 lipca rozpocznie się sezon 2019/2020 PKO Ekstraklasy. W rozgrywkach będzie obowiązywać kilka nowych zasad.
Najważniejszą zmianą jest obowiązkowa gra przynajmniej jednego młodzieżowca w każdej drużynie przez całe spotkanie. Za takiego zawodnika uznawani będą piłkarze urodzeni w 1998 roku lub młodsi oraz posiadający polskie obywatelstwo.
Jedyne odstępstwo od tego punktu regulaminu to kontuzja młodzieżowca na pozycji bramkarza. Wówczas takiego gracza może zmienić zawodnik w dowolnym wieku.
W porównaniu z poprzednimi latami po zakończeniu sezonu 2019/2020 z PKO Ekstraklasy spadną trzy zespoły. Po raz ostatni tyle drużyn żegnało się z najwyższym poziomem rozgrywkowym 2002/2003.
Nie będzie obowiązywać już limit piłkarzy spoza Unii Europejskiej, którzy mogą przebywać na boisku w danej drużynie. W sezonie 2015/2016 na placu gry mogło przebywać trzech takich zawodników. Później zostało to ograniczone do dwóch piłkarzy. W kolejnej edycji rozgrywek trenerzy nie będą musieli już zwracać na to uwagi.
Szkoleniowcy do kadry meczowej będą mogli zgłosić więcej zawodników. Do tej pory w protokole wpisywali 18 nazwisk, a teraz będą mogli o dwa więcej.
Trenerzy i wszyscy pozostali członkowie sztabu szkoleniowego w nowym sezonie będą musieli uważać na swoje reakcje. Sędziowie główni będą dysponować wobec nich podobnymi sankcjami co wobec piłkarzy na boisku. Będą mogli zatem pokazać żółte i czerwone kartki. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku dwa ostrzeżenia skutkować będą wykluczeniem.
Kibice muszą pamiętać o nowych porach rozgrywania spotkań w soboty i niedziele. Mecze będą rozpoczynać się pół godziny wcześniej. W soboty o 15:00, 17:30 i 20:00, a w niedziele o 15:00 i 17:30, w poszczególnych kolejkach będą rozgrywane tego dnia też mecze o 12:30.
W piątki i poniedziałki godziny pozostają bez zmian. Warto dodać, że w poniedziałki rozegranych zostanie tylko 15 spotkań.
Pierwszy mecz sezonu 2019/2020 zostanie rozegrany 19 lipca o godz. 18:00. Zagrają Arka Gdynia i Jagiellonia Białystok.