Sekrety Stadionu Narodowego. Niewielu o tym wie, a można się złapać za głowę
To była naprawdę gigantyczna inwestycja! Stadion Narodowy został zbudowany za ogromne pieniądze. Nie uwierzycie, ile kosztował.
Budowa Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego była jedną z największych inwestycji w polskiej piłce nożnej. Prace przy obiekcie pozostawiały jednak wiele do życzenia.
Obiekt został wybudowany na potrzeby mistrzostw Europy w 2012 roku, których gospodarzami byli Polska oraz Ukraina. Powstał w miejscu Stadionu Dziesięciolecia.
Pierwotnie budowa Stadionu Narodowego miała zakończyć się 30 lipca 2011 roku. Ostatecznie napotkano komplikacje, które przesunęły ten termin o kilka miesięcy - na 29 listopada.
Opóźnienie prac wpłynęło również na wzrost kosztów inwestycji. Początkowo zakładano, że stadion będzie kosztował około 1,569 miliarda złotych. Finalnie na jego budowę wydano blisko 2,024 miliarda złotych.
Prace nad Stadionem Narodowym wystartowały 7 października 2008 roku. Pierwszy etap budowy obejmował wyburzenie konstrukcji Stadionu Dziesięciolecia, przeprowadzenie prac ziemnych oraz wbicie pali i kolumn, które miały stanowić fundamenty stadionu. Drugi etap rozpoczął się w maju 2009 roku. W jego trakcie zabetonowano pierwsze trzy kondygnacje stadionu. Wystartowano również z budową klatek schodowych. Zaś na początku lipca 2010 roku ukończono główny element konstrukcyjny, który miał wspierać dach stadionu. Zamontowano również 60-metrowe odciągi utrzymujące zadaszenie oraz telebimy. 24 sierpnia sfinalizowano prace betoniarskie.
W kolejnym etapie zamontowano konstrukcje potrzebne do powstania trybun. 4 stycznia 2011 roku ukończono prace nad budową dachu stadionu. Niedługo później pojawiły się pierwsze poważniejsze komplikacje. Problemy z budową schodów przesunęły otwarcie obiektu o kilka miesięcy. Oficjalne zakończenie prac budowlanych przypadło na 29 listopada 2011 roku. Uroczyste otwarcie stadionu odbyło się 29 stycznia 2012 roku.
Pierwszym meczem, który odbył się na Stadionie Narodowym, było spotkanie towarzyskie pomiędzy Polską a Portugalią 29 lutego 2012 roku. Padł w nim wynik 0:0.
W lipcu 2015 roku Polska Grupa Energetyczna podpisała kontrakt z operatorem stadionu. Zgodnie z umową do 10 października 2020 roku obiekt miał nosić nazwę PGE Narodowy. Współpraca przyniosła zysk w wysokości około 40 milionów złotych. Ostatecznie w 2021 roku podpisano aneks, który wydłużył czas trwania porozumienia i jest ono aktualne do dzisiaj.
Innym sponsorem Stadionu Narodowego jest marka piwa Tyskie. Do pozostałych partnerów obiektu należą firmy - Coca-Cola, Intercity, Bank Pekao S.A., Tarczyński, Totalizator Sportowy oraz Uber. Nie ujawniono dokładnych kwot, które zostały uwzględnione w umowach z wymienionymi podmiotami.