Ranking maskotek z piłkarskich imprez. Która z nich prezentuje się najlepiej?
Organizacja takich imprez sportowych jak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy mundial wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nim jest zaprojektowanie maskotki, która w trakcie meczów będzie zabawiać kibiców i kojarzyć się z danym turniejem piłkarskim.
W tym zestawieniu postaramy się wymienić kilka najlepszych maskotek w historii największych piłkarskich imprez. Z reguły posiadają one różne elementy i symbole, które w jakiś sposób nawiązują do lokalnej kultury kraju, będącego gospodarzem imprezy piłkarskiej.
10. Wolrld Cup Willie - Mistrzostwa Świata 1966 w Anglii
Na 10. miejscu uplasował się lew Willie, który był pierwszą maskotką Mistrzostw Świata. Został stworzony na potrzeby mundialu w Anglii w 1966 roku, a jego pełne imię brzmiało World Cup Willie. Zwierzak miał na sobie również koszulkę z brytyjską flagą.
9. Pique - Mistrzostwa Świata 1986 w Meksyku
Dziewiąte miejsce w naszym zestawieniu należy do Pique, który był maskotką Mistrzostw Świata w 1986 roku w Meksyku. Pique był papryczką chilli z sombrero na głowie. Nawiązywało to do jednej z najpopularniejszych lokalnych przypraw i tradycji.
8. Trix i Flix - Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii
Na ósmym miejscu znalazła się maskotka, a w zasadzie maskotki stworze na Euro 2008 w Szwajcarii i Austrii, czyli dwaj bliźniacy, Trix i Flix.
7. Zizito - Copa America 2019 w Brazylii
Maskotką na Copa America 2019 jest kapibara o imieniu Zizito. Jest to nawiązanie do legendarnego brazylijskiego piłkarza Zizinho. To właśnie ona zajęła siódme miejsce w naszym rankingu.
6. Zakumi - Mistrzostwa Świata 2010 w RPA
Szóste miejsce należy do lamparta o pięknym afrykańskim imieniu Zakumi. Był on maskotką mundialu w 2010 roku w RPA. Radosny kot został przedstawiony jako wielki fan futbolu, a jego ulubionym piłkarzem, według nieoficjalnych informacji, był Frank Lampard.
5. Super Victor - Euro 2016 we Francji
Na piątym miejscu uplasowała się maskotka Euro 2016, czyli Super Victor. Turniej we Francji szczególnie dobrze może kojarzyć się polskim kibicom, ponieważ drużyna Adama Nawałki o mały włos nie dostała się do strefy medalowej. Twarzą tej imprezy był właśnie francuski chłopiec, który nigdzie nie ruszał się bez swojej piłki.
4. Pinocchio - Euro 1980 we Włoszech
Czwarte miejsce w naszym zestawieniu należy do Pinocchio, który został stworzony z okazji Euro 1980. Włosi nawiązali do jednej z najpopularniejszych baśni o marionetce z drewna, który marzył o tym, aby zostać prawdziwym chłopcem. Czy może być lepsza okazja do spełniania marzeń niż Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?
3. Gauchito - Mistrzostwa Świata 1978 w Argentynie
Najniższy stopień podium należy do Gauchito, argentyńskiego chłopca, który był maskotką Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1978 roku w Argentynie. Jego imię nawiązuje do latynoskiego pasterza nazywanego Gaucho, który zawsze ma przy sobie bicz, kapelusz i apaszkę.
2. Goleo - Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech
Jedną z najlepszych maskotek w historii mundiali był lew Goleo, czyli twarz Mistrzostw Świata w 2006 roku w Niemczech. Jego imię to połączenie słów Goal i Leo. Król dżungli, który jednocześnie jest wielkim fanem turnieju i towarzyszył kibicom na znakomitym mundialu sprzed trzynastu lat. Jego postać kojarzyć się może wyłącznie dobrze.
1. Footix - Mistrzostwa Świata 1998 we Francji
Zwycięzca może być tylko jeden. Pierwsze miejsce zajmuje legendarny już kogut o imieniu Footix. Ten kojarzony z reprezentacją “Trójkolorowych” ptak był maskotką na mundialu w 1998 roku i, w przeciwieństwie do większości kolegów po fachu, kojarzony jest przez prawie wszystkich fanów futbolu.