Przeciętny wynik Ekstraklasy w prestiżowym rankingu. Pod tym względem przepis o młodzieżowcu nie działa
CIES Football Observatory opublikowało ranking lig, w których najczęściej stawia się na młodych zawodników. Ekstraklasa, mimo obowiązującego przepisu o młodzieżowcu, znalazła się daleko poza pierwszą dziesiątką.
CIES to organizacja przygotowująca rozmaite statystyki dotyczące piłki nożnej. Tym razem badacze zajęli sprawdzeniem, ile szans na grę otrzymują zawodnicy poniżej 21. roku życia w 60 wybranych krajach.
Niespodziewanym liderem rankingu okazała się wenezuelska Primera División. To właśnie tam młodzi gracze otrzymali łącznie 18,8 procent dostępnego czasu na boisku, co jest ewenementem w skali świata. W Europie najlepiej wypadła duńska Superliga oraz austriacka Bundesliga - odpowiednio 16,5 oraz 13,3 punktu procentowego.
Ekstraklasa pod tym względem zajęła 16. pozycję, plasując się też za ligami holenderskimi oraz belgijskimi. Polskie kluby dały piłkarzom U-21 łącznie 9,5% możliwego czasu gry. Eksperci uznają ten wynik za przeciętny, biorąc pod uwagę, że na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym kraju wciąż obowiązuje przepis o młodzieżowcu.
Ekstraklasa wypada jednak dobrze na tle najlepszych lig Europy. Jedynie kluby z Ligue 1 dały swoim młodym zawodnikom ponad 9% możliwego czasu na boisku. Poniżej tego pułapu ulokowała się niemiecka Bundesliga (7,1%), Premier League (4,4%), Primera División (4,2%) i Serie A (3,9%).
Wynik Włochów jest jednym z najgorszych rezultatów w całym rankingu przygotowanym przez CIES, wszak zajęli dziewiąte miejsce od końca. W Europie gorzej wypadają jedynie drużyny z Grecji (3,2%) oraz Turcji (2,3%).
W ujęciu światowym klasyfikację lig najbardziej sprzyjającym młodzieżowcom zamyka saudyjska Pro League (1,9%). Nieco lepszy wynik osiągnęła tajlandzka (Thai League 1 (1,9%).