Polska zatrzymała Francję! Skorupski i Lewandowski bohaterami [WIDEO]

Mateusz Porzucek / pressfocus
Reprezentacja Polski zatrzymała Francję! Biało-czerwoni zremisowali 1:1 z wicemistrzami świata. Mogą tym samym kończyć EURO 2024 z podniesioną głową.
Polska rywalizowała w Dortmundzie jedynie o honor. Już po drugiej kolejce fazy grupowej biało-czerwoni stracili szanse na awans. Z kolei Francuzi mieli pewne miejsce w 1/8 finału, chociaż toczyli korespondencyjny bój z Holandią i Austrią o pierwsze miejsce w grupie.
Na początku spotkania Robert Lewandowski próbował uruchomić Kacpra Urbańskiego prostopadłym podaniem. Napastnik zagrał jednak niecelnie. W odpowiedzi Bradley Barcola urwał się na lewej flance. Jan Bednarek wybił piłkę po zagraniu skrzydłowego PSG.
W 6. minucie Polacy oddali pierwszy celny strzał. Mike Maignan złapał piłkę po próbie Piotra Zielińskiego. Następnie Łukasz Skorupski uratował nasz zespół, zatrzymując w pięknym stylu Theo Hernandeza.
Po kwadransie Urbański przedryblował dwóch rywali, po czym uruchomił Szymańskiego. Uderzenie pomocnika Fenerbahce zostało zablokowane. Po chwili Maignan obronił strzał Urbańskiego. W 17. minucie Moder huknął nad poprzeczką.
Następnie kolejną interwencją popisał się Skorupski, który wygrał pojedynek z Dembele. Bramkarz naprawił tym samym błąd Kiwiora.
W 34. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Lewandowski. Zieliński dośrodkował do kapitana, który główkował obok słupka.
Jeszcze przed przerwą znów błysnął Skorupski. Tym razem golkiper Bologni dwukrotnie zatrzymał Mbappe. Do przerwy utrzymał się wynik 0:0.
Na początku drugiej połowy Mbappe huknął w trybuny. Ewentualny gol i tak nie zostałby uznany, ponieważ wcześniej w tej akcji był spalony.
W 49. minucie Skorupski po raz trzeci w tym meczu obronił strzał Mbappe. Niedługo potem Kiwior sprokurował karnego, faulując Dembele. Z 11 metrów nie pomylił się Kylian Mbappe.
Po bramce Deschamps przeprowadził potrójną zmianę. Na boisku zameldowali się Camavinga, Giroud i Griezmann. Tuż po wejściu gracz Atletico nie zrozumiał się z Mbappe i Francja zmarnowała okazję na stworzenie zagrożenia.
W 68. minucie Probierz również dokonał korekt w składzie. Z ławki rezerwowych podnieśli się Karol Świderski oraz Michał Skóraś. Niedługo potem Lewandowski uderzył z dystansu obok słupka.
W 74. minucie Świderski wywalczył rzut karny. Napastnik został sfaulowany przez Dayota Upamecano. Po analizie VAR sędzia wskazał na jedenasty metr.
Za pierwszym razem Maignan obronił strzał Lewandowskiego. Karny został jednak powtórzony, ponieważ bramkarz przy strzale wyszedł przed linię. "Lewy" za drugim razem oddał już precyzyjne uderzenie, doprowadzając do remisu.
Lewandowski mógł szybko skompletować dublet. Zieliński podał do kapitana, który kropnął w trybuny. Niedługo potem niecelny strzał oddał Jakub Moder. W doliczonym czasie gry zakotłowało się w naszym polu karnym. W końcu Dawidowicz wybił piłkę. W
95. minucie Mbappe upadł w polu karnym Polski po starciu z Dawidowiczem, ale nie doszło do żadnego przewinienia. Sędzia kazał kontynuować grę.
Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 1:1. Francja awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca. Polska skończyła na czwartej lokacie w grupie D.
Adam Kłos25 Jun · 19:55