Największe stadiony piłkarskie na świecie - TOP10 stadionów
Największe stadiony piłkarskie bez wątpienia mają swój urok. W końcu doping dziesiątek tysięcy kibiców potrafi ponieść piłkarzy, a także stworzyć z meczu spektakl, którego ani zawodnicy, ani fani nie zapomną do końca życia. Gdzie szukać takich stadionów? Przedstawiamy listę pięciu obiektów sportowych, gdzie może zasiąść największa liczba kibiców. Oto największe stadiony piłkarskie.
Największe stadiony świata - TOP10
Co ciekawe na liście dziesięciu największych stadionów piłkarskich znalazły się tylko trzy miejsca dla przedstawicieli kontynentu europejskiego. Są to jednak obiekty, które znają wszyscy kibice piłkarscy. Cała reszta rozsiana jest po najdalszych zakątkach świata. A zatem gdzie znajdziesz największe stadiony piłkarskie?
Sprawdź zarobki piłkarzy:
10. ANZ Stadium w Sydney - Australia
Zestawienie największych stadionów piłkarskich rozpoczynamy od ANZ Stadium, czyli stadionu w jednym z największych miast Australii - Sydney. Powstał on w 1999 roku, a jego pojemność wynosi 83 500 osób, chociaż pierwotnie zakładano ponad 100 000 miejsc siedzących. Na co dzień rozgrywane są tam spotkania nie piłkarskie, a rugby czy futbolu australijskiego. Jednak gdy nadchodzą narodowe spotkania reprezentacji Australii w piłce nożnej, to ANZ Stadium zamienia się w arenę dla piłkarzy.
9. Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie - Hiszpania
Kolejne miejsce na liście z największymi stadionami piłkarskimi przypadło Santiago Bernabeu, a więc jednemu z najpopularniejszych stadionów europejskiego futbolu. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa oczywiście Real Madryt. Stadion “Królewskich” powstał w 1947 roku i pomieści 81 044 osób. Od niedawna wszystkie mecze reprezentacji Hiszpanii rozgrywane są właśnie na tym obiekcie w Madrycie.
8. Borg El Arab Stadium w Aleksandrii - Egipt
Ósme miejsce przypadło dla obiektu z dość egzotycznego kraju. W Egipcie, a dokładniej w Aleksandrii mieści się Borg El Arab Stadium, czyli największy stadion piłkarski tego kraju, a także jeden z największych w całej Afryce. Został zbudowany stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku, a jego maksymalna pojemność wynosi 86 000 osób. Na tym boisku odbyło się chociażby piłkarskie spotkanie mistrzostw świata U-20 w 2009 roku. Swoje spotkania sporadycznie gra tam również reprezentacja seniorska egipskich piłkarzy (ich główną areną jest stadion 30 czerwca w Kairze, a jego pojemność to “tylko” 30 000 osób).
7. Stadion Narodowy Bukit Jalil w Kuala Lumpur - Malezja
Gdzie jeszcze powstały największe stadiony piłkarskie? Jeden z nich został wybudowany w 1998 roku w Malezji, a dokładniej w Kuala Lumpur. Stadion Narodowy Bukit Jalil - bo taką nosi on nazwę - może pomieścić 87 411 widzów. Rozgrywane są tam oczywiście spotkania reprezentacji Malezji, a w 2009 roku arena ta gościła Puchar Azji.
6. Estadio Azteca w Meksyku - Meksyk
Na szóstym miejscu znalazł się Estadio Azteca z Meksyku. Miejsce pośród największych stadionów piłkarskich zawdzięcza 87 523 miejsc dla kibiców. Został on wybudowany w 1966 roku, a na jego arenie rozgrywane były chociażby mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku. Na tym stadionie mecze rozgrywa reprezentacja Meksyku, a także kluby America oraz Socio Aguila F.C.
5. Wembley w Londynie - Wielka Brytania
Pierwszą piątkę rozpoczynamy od legendarnego obiektu znajdującego się w Londynie. Chodzi oczywiście o Wembley, które jest drugim największym stadionem w Europie. Budowa starego Wembley zakończyła się w 1923 roku i do 2003 roku działał on bez jakichkolwiek renowacji. Wtedy postanowiono postawić nowe Wembley - jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Aktualnie pomieści on 90 000 osób, dzięki czemu znalazł się na liście największych stadionów piłkarskich. Swoje mecze rozgrywa tutaj oczywiście reprezentacja Anglii, ale także kibice mogą podziwiać spotkania finałowe Pucharu Anglii czy Pucharu Ligi Angielskiej.
4. Rose Bowl w Pasadenie - Stany Zjednoczone
Na czwartym miejscu uplasował się Rose Bowl, mieszczący się w USA - dokładnie w Pasadenie. Dzięki pojemności 90 888 znalazł się w on gronie największych stadionów piłkarskich na świecie. Został wybudowany już w 1923 roku, ale oczywiście kilkukrotnie był poddawany zmianom i renowacji. Rose Bowl gościł chociażby finał mistrzostw świata w 1994 roku, a w latach 2002-2006 swoje spotkania rozgrywało tutaj Los Angeles Galaxy, a więc jeden z największych amerykańskich klubów piłki nożnej.
3. Stadion FNB w Johannesburgu - RPA
Trzecie miejsce wśród największych stadionów piłkarskich trafiło do stadionu FNB, mieszczącego się w RPA, w Johannesburg. Powstał on w 1987 roku i wtedy mógł pomieścić dokładnie 80 tysięcy osób. Jednak gdy RPA zostało gospodarzem mistrzostw świata w 2010 roku, to FNB zostało gruntownie przebudowane i oddane do użytku w 2009 roku jako jeden z nowocześniejszych na świecie. Jego pojemność wynosi aktualnie 94 736 osób, co czyni go największym stadionem w Afryce. Na co dzień mecze rozgrywa na nim oczywiście reprezentacja piłkarzy RPA.
2. Camp Nou w Barcelonie - Hiszpania
Drugi stopień podium należy do stadionu FC Barcelony - Camp Nou. Obiekt ten powstał w 1957 roku i od tego czasu może pochwalić się mianem największego w Europie i drugiego największych stadionów piłkarskich świata. Pomieści dokładnie 99 354 osoby, ale szacuje się, że gdyby nie regulacje prawne, weszłoby blisko 112 tysięcy osób. Na Camp Nou swoje mecze rozgrywa także reprezentacja Katalonii, a niegdyś występowała tutaj również drużyna narodowa Hiszpanii.
1. Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu - Korea Północna
Wspomniane wyżej największe stadiony piłkarskie nie mają sobie równych ze Stadionem im. 1 Maja w Pjongjangu, a więc stolicy Korei Północnej. Co ciekawe powstał on dopiero w 1989 roku, a otwarcie nastąpiło 1 maja. Jest miejscem parad wojskowych, defilad i najważniejszych wydarzeń państwowych. Z tego względu może pomieścić nawet 150 000 osób. Jeżeli chodzi o spotkania piłkarskie, które rozgrywa tutaj reprezentacja tego kraju, to na trybunach może zasiąść około 114 000 kibiców.