Tokio 2020 (2021) szanse medalowe Polaków - terminarz
Jak wyglądają polskie szanse medalowe w Tokio 2020 (2021)? W których sportach "Biało-czerwoni" są najsilniejsi? Gdzie szukać nadziei na udane występy, w tym złoto olimpijskie? Kto, poza - tradycyjnie - siatkarzami ma szanse na medale w Tokio 2020 (2021)? Kiedy do rywalizacji przystąpią najwięksi polscy faworyci do zdobycia olimpijskich krążków i jak realnie wyglądają szanse medalowe Polaków na tych Igrzyskach dyscyplina po dyscyplinie? Zapraszamy do lektury.
Na skróty:
W dotychczasowej historii Letnich Igrzysk Olimpijskich Polacy najwięcej medali zdobyli w 1980 roku w Moskwie. Na szyjach polskich sportowców łącznie zawisły wówczas 32 medale (3 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych). Bardzo dobry wynik udało się też osiągnąć w 1976 roku w Montrealu (7 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych) oraz w Tokio w 1964 roku (7 złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych). Podczas ostatniej Olimpiady w Rio de Janeiro nasi reprezentanci zdobyli w sumie 11 krążków (2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych). Jak pod tym względem przedstawiają się szanse medalowe Polaków w Tokio 2020 (2021)?
W stolicy Japonii sportowcy będą rywalizowali w 37 dyscyplinach. Do programu powróciły baseball i softball, a po raz pierwszy pojawiły się w nim: karate, surfing, wspinaczka sportowa oraz skateboarding. Polacy swoich szans medalowych w Tokio 2020 (2021) muszą jednak szukać w innych konkurencjach. W jakich?
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych dyscyplin sportowych, w których Polacy mają największe szanse na medale podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 (2021)
Reprezentacja Polski siatkarzy to nasza największa nadzieja na zdobycie medalu w grach zespołowych w Tokio 2020 (2021). Podopieczni Vitala Heynena do rywalizacji przystąpią w sobotę 24 lipca, kiedy zmierzą się z reprezentacją Iranu. Kolejne spotkania będą rozgrywane co 2 dni, a rywalami Polaków będą kolejno: Włosi, Wenezuelczycy, Japończycy i Kanadyjczycy.
Do dalszej fazy awansują po 4 najlepsze drużyny z dwóch grup. Ćwierćfinały są zaplanowane na 3 sierpnia, półfinały dwa dni później, a mecz o 3 miejsce oraz finał zmagań siatkarzy odbędzie się 7 sierpnia. Tytułu olimpijskiego broni reprezentacja Brazylii, która w grupie B będzie rywalizować z: USA, Rosją, Francją, Argentyną i Tunezją. Największe szanse na medal w Tokio 2020 (2021) zdają się mieć Polacy, Brazylijczycy, Francuzi, Rosjanie i Amerykanie.
Tokio 2020 (2021) - Terminarz meczów Polski w siatkówce
- Polska - Iran - sobota 24 lipca, godz. 12:40
- Polska - Włochy - poniedziałek 26 lipca, godz. 07:20
- Polska - Wenezuela - środa 28 lipca, godz. 09:25
- Polska - Japonia - piątek 30 lipca, godz. 07:20
- Polska - Kanada - niedziela 1 sierpnia, godz. 02:00
- ćwierćfinał - wtorek 3 sierpnia
- półfinał - czwartek 5 sierpnia
- mecz o 3 miejsce / finał - sobota 7 sierpnia
Szanse medalowe Polaków w Tokio 2020 (2021) w tej dyscyplinie zależą w głównej mierze od występu naszych dwóch najlepszych kolarzy: Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego. Pierwszy z nich na poprzednich Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobył brązowy medal. Oprócz wspomnianej dwójki o medal może powalczyć też Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe), Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo szosowe) oraz Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie).
W stolicy Japonii będziemy mieli okazję oglądać kilku naszych tenisistów i tenisistek. Polskie szanse medalowe w Tokio 2020 (2021) nie są zbyt wielkie, jednak może tam dojść do podobnej niespodzianki, jak na tegorocznym Wimbledonie, gdzie błysnął Hubert Hurkacz.
Większe szanse na medal daje się jednak Idze Świątek. Polka pokazała już, że potrafi wygrywać największe turnieje (triumf w 2020 roku na kortach Roland Garros). Pod nieobecność kilku najlepszych tenisistek może więc pokusić się o kolejne wygrane. Finał zmagań na kortach w Tokio zaplanowano na niedzielę 1 sierpnia.
Wioślarstwo - wtorek 27 lipca - środa 28 lipca - kto ma największe szanse medalowe wśród Polaków podczas IO Tokio 2020 (2021)
Reprezentanci Polski od wielu lat odnoszą sukcesy w wioślarstwie. Jak pod tym względem przedstawiają się szanse medalowe Polaków w Tokio 2020 (2021)? Eksperci przewidują, że nalepszy wynik mogą osiągnąć:
- żeńska czwórka podwójna (Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Maria Springwald) - wtorek 27 lipca, godz. 3:10
- męska czwórka bez sternika (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski) - środa 28 lipca, godz. 3:10
- czwórka podwójna mężczyzn (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Filip Barański) - wtorek 27 lipca, godz. 2:58
Największe szanse na medale w Tokio 2020 (2021) w tej dyscyplinie mają nasi weterani windsurfingu: Zofia Klepacka i Piotr Myszka. Polka ma już na swoim koncie olimpijski krążek - w 2012 roku w Londynie zdobyła brąz.
Polskie szpadzistki w składzie: Magdalena Piekarska-Twardochel, Renata Knapik-Miazga, Ewa Trzebińska i Aleksandra Jarecka należą obecnie do najlepszych drużyn na świecie w tej dyscyplinie. Czy fakt ten sprawia, że szanse na medal w Tokio 2020 (2021) są duże? Polki znajdują się w gronie faworytek i być może powtórzą sukces z mistrzostw Europy, gdzie udało im się sięgnąć po złote krążki.
Lekkoatletyka - wtorek 3 sierpnia - sobota 7 sierpnia - największe szanse medalowe Polaków Tokio 2020 (2021)
W dotychczasowej historii Letnich Igrzysk Olimpijskich to właśnie w lekkoatletyce Polacy zdobyli najwięcej medali, bo aż 57 (25 złotych, 18 srebrnych, 14 brązowych). Dorobek ten powinien zostać poprawiony w stolicy Japonii. Jak przedstawiają się szanse medalowe Polaków w Tokio 2020 (2021) w tej właśnie dyscyplinie? Poniżej prezentujemy zestawienie największych faworytów oraz dni, w których przystąpią do rywalizacji.
Anita Włodarczyk była niekwestionowaną królową tej dyscypliny. Zdobyła dwa złote medale olimpijskie w Londynie i Rio de Janeiro. Czy uda jej się do kolekcji dołożyć kolejny krążek? O pierwsze miejsce może być trudno, bo faworytką do złota w Tokio jest DeAnna Price, która prezentuje w tym roku bardzo dobrą formę. Nie można jednak lekceważyć starej mistrzyni z Polski.
Oprócz Włodarczyk do walki o medal może dołączyć też Malwina Kopron. W tym roku prezentuje stabilną formę i regularnie rzuca po 74-75 metrów. Czy taki rezultat da jednak jakieś szanse na medal w Tokio 2020 (2021)? Przekonamy się o tym we wtorek 3 sierpnia, kiedy to rozpocznie finał konkursu rzutu młotem kobiet.
Murowanym faworytem do olimpijskiego złota zdaje się być Armand Duplantis. Szwed regularnie poprawia rekord świata i zdaje się nie mieć w chwili obecnej godnego konkurenta. Za sprawą Piotra Liska istnieją polskie szanse medalowe w Tokio 2020 (2021) w tej dyscyplinie. Wszystko będzie zależało jednak od formy dnia. Jeśli uda mu się osiągnąć wynik powyżej 5,95 m, to jest szansa, że wskoczy na podium Letnich Igrzysk Olimpijskich.
Polskie szanse medalowe w Tokio 2020 (2021) w kajakarstwie opierają się w głównej mierze na występie Marty Walczykiewicz, która na poprzednich Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyła srebrny krążek. W stolicy Japonii wystartuje w konkurencji K-1 na 200 metrów. Szanse na medal mają też Dorota Borowska (C-1 na 200 metrów) oraz osady w składzie z Karoliną Nają.
Pod nieobecność Adama Kszczota szanse medalowe Polaków w Tokio 2020 (2021) w biegu na 800 metrów są mniejsze, jednak godnie może go zastąpić Patryk Dobek. Figuruje on obecnie na drugim miejscu w światowych listach, co daje nadzieję na dobry występ w stolicy Japonii. Debiut na Letnich Igrzyskach Olimpijskich ma już za sobą, więc trema nie powinna mu przeszkadzać. Wszystko wyjaśni się na bieżni w środę 4 sierpnia.
Największe polskie szanse medalowe w Tokio 2020 (2021) mamy właśnie w tej konkurencji. Faworytem do złota jest Paweł Fajdek - czterokrotny mistrz świata, który w tym roku oddał cztery z pięciu najdłuższych rzutów. W swojej kolekcji brakuje mu jednak olimpijskiego krążka, więc motywację ma podwójną.
Drugim zawodnikiem z dużymi szansami na medal jest Wojciech Nowicki. W 2016 roku w Rio de Janeiro udało mu się zdobyć brąz. W obecnym sezonie depcze po piętach Fajdkowi i osiąga bardzo dobre rezultaty. Czy trafi jednak z formą na finałowy konkurs rzutu mężczyzn? Przekonamy się o tym w środę 4 sierpnia.
Kolejną szansę na medal w Tokio 2020 (2021) mamy w rzucie oszczepem kobiet. Podstawowe pytanie brzmi jednak: w jakiej formie będzie Maria Andrejczyk? Liderka światowych list zmaga się z problemami zdrowotnymi, które przeszkadzają jej w przygotowaniach olimpijskich. Wg fachowców nie jest faworytką do złotego medalu, jednak gdyby udało jej się powtórzyć majowy wynik z zawodów w Splicie, gdzie osiągnęła 71,40 m, to spokojnie powinna znaleźć się na podium.
Dystans 1500 metrów został całkowicie zdominowany przez biegaczy spoza Europy. Marcin Lewandowski na Starym Kontynencie radzi sobie doskonale, jednak w starciu z rywalami z całego świata musiał uznawać do tej pory ich wyższość. 34-letni biegacz pokazał jednak, że jest bardzo ambitny i w 2019 roku udało mu się zdobyć brąz na Mistrzostwach Świata w Doha. Jeśli trafi z formą, to istnieją minimalne szanse na medal w Tokio 2020 (2021).
Faworytkami do olimpijskiego złota są Amerykanki i bardzo ciężko będzie im zagrozić. Trener Matusiński zabiera do Japonii aż 8 zawodniczek: Igę Baumgart-Witan, Natalię Kaczmarek, Justynę Święty-Ersetic, Dominikę Baćmagę, Kingę Gacką, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Annę Kiełbasińską i Kornelię Lesiewicz. Dopiero na miejscu zdecyduje, które z nich wystąpią w finałowej rywalizacji. Największe osiągnięcia naszych biegaczek w ostatnich latach, to: brązowy medal na MŚ w 2017 roku i srebrny krążek wywalczony dwa lata później.