"Nie okazuje zrozumienia". Były kapitan kadry siatkarzy wygaduje głupoty na temat depresji. Oburzające
Michał Kubiak przez lata stanowił o sile siatkarskiej reprezentacji Polski. Ostatnio ceniony zawodnik podjął decyzję o rozstaniu z biało-czerwonymi i skupił się, niestety, na stawianiu diagnoz dotyczących poważnych chorób.
Michał Kubiak zadebiutował w reprezentacji Polski w 2011 roku. Do 2022 siatkarz doczekał się ponad 170 występów, zdobył dwa złote medale mistrzostw świata, a także pełnił funkcję kapitana.
W marcu 2022 roku Kubiak podjął decyzję o zakończeniu przygody z kadrą, co wywołało niemałe poruszenie. Przez ponad rok było o zawodniku względnie cicho, lecz teraz przypomniał on o sobie w iście koszmarnym stylu.
Siatkarz wziął ostatnio udział w programie prowadzonym przez "Żurnalistę". Przyjęcie zaproszenia przez kontrowersyjnego podcastera przeszło jednak niemal niezauważone wobec rzeczy, które Kubiak opowiadał na temat depresji.
Były kapitan biało-czerwonych stwierdził, że są sposoby na to, aby nie czuć depresji. Jakby tego było mało, zupełnie zbagatelizował rolę psychologów sportowych.
- Nie potrafię sobie wyobrazić, że mógłbym sam popaść w taki stan. Nie okazuje zrozumienia dla takich myśli. Myślę, że jest milion różnych sposobów, żeby nie czuć się w depresji, nie mieć takich myśli. Nie jestem doktorem, ale myślę, że to siedzi tylko i wyłącznie w głowie i co by się nie działo jesteś sam w stanie sobie z tym poradzić - rzucił.
- Ja uważam psychologię sportu za rzecz zbędną. Jest to dla mnie unikanie odpowiedzialności przez sportowca, nieumiejętność znalezienia sobie rozwiązania do danej sytuacji przez samego siebie tylko liczysz, że ktoś z boku za ciebie to rozwiąże - dodał.
Słowa Kubiaka spotkały się z powszechną krytyką. W Polsce na depresję choruje ponad milion osób.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod:
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (całodobowo) - 116 111
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (całodobowo) - 800 12 12 12
- Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (całodobowo) - 800 70 2222
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (całodobowo) - 800 12 00 02
- Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów (całodobowo) - 800 080 222
- Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym - 116 123