Zakład bez remisu - co to jest?
W ofercie bukmacherów możemy znaleźć zakłady, które określone są jako "zakład bez remisu" lub "DNB", czyli draw no bet. Wszystkie wymienione pojęcia odnoszą się do tej samej opcji, dostępnej przy
obstawianiu piłki nożnej u wszystkich bukmacherów.
Na czym polega zakład bez remisu? Na zwrocie stawki za konkretny zakład w razie braku zwycięstwa jednej ze stron, czyli w przypadku zakończenia meczu remisem.
Spotkanie bez remisu - jak działa w praktyce?
W przypadku meczu piłkarskiego możliwe są trzy rozstrzygnięcia: wygrana pierwszej drużyny, wygrana drugiej drużyny i remis. W takim przypadku jest to zakład trzydrogowy.
Wybierając jednak zakład bez remisu, mamy do czynienia z zakładem dwutorowym, bo możemy zagrać tylko na wygraną którejś z drużyn. Remis powoduje rozliczenie zakładu po kursie 1.00, czyli tak, jakbyśmy wcale go nie stawiali.
Jeśli wysłaliśmy kupon z jednym zdarzeniem - właśnie typem DNB - otrzymamy pełen zwrot stawki. Z kolei gdy spotkanie bez remisu (remis=zwrot) stanowi część większego zakładu akumulowanego, kurs całkowity zmniejszy się o wartość zakładu bez remisu.
Zakład bez remisu - różne nazwy u bukmacherów
Zakład bez remisu występuje pod kilkoma nazwami. Każdy bukmacher stosuje swoje określenie na spotkanie bez remisu. Oto kilka przykładów:
Co ważne, wszystkie te warianty dotyczącego tego samego zdarzenia: zakładu bez remisu znanego tez jako DNB.
Zakład bez remisu - przykłady
Sama teoria to jedno, ale być może nie każdy na jej podstawie zrozumie w pełni jak działa zakład bez remisu. Co to znaczy w praktyce, pokażemy na kilku przykładach z oferty jednego z legalnych bukmacherów. W tym przypadku będzie to Fortuna i jej oferta na mecz Ligi Mistrzów, w którym zagrają Atletico Madryt raz Celtic. Fortuna zakład bez remisu nazywa "Spotkaniem bez remisu".
Jak widać na powyższym przykładzie, kursy meczowe w tym przypadku pozwalają nam na typowanie rozstrzygnięcia meczu w wersji dwudrogowej. Jeśli klikniemy w ikonę obok napisu "Spotkanie bez remisu" zobaczymy wyjaśnienie działania tego zakładu. Jasno z niego wynika, że gdy mecz zakończy nie wynikiem remisowym, to zakład zostanie anulowany. Innymi słowy: będzie rozliczony po kursie 1.00.
Przyjmijmy, że w tym meczu typujemy wygraną Atletico Madryt. Jeśli to właśnie ta drużyna wygra, to nasz zakład jest wygrany. W przypadku wygranej Celticu będzie przegrany. Jeśli padnie remis - stawka wraca na nasze konto.
Jeśli analogiczny zakład wytypowalibyśmy na rynek główny, trzydrogowy, to sytuacja byłaby nieco inna. Typując wygraną Atletico nasz kupon będzie trafiony jeśli Atletico wygra, ale w przypadku remisu i triumfu Celticu jest on przegrany. Można zatem powiedzieć, że zakład bez remisu zmniejsza ryzyko błędnego typu poprzez zmniejszenie liczby dostępnych dla danego zdarzenia rozstrzygnięć.
Zakład bez remisu a podwójna szansa
Część graczy zastanawia się, czym różni się draw no bet od zakładu podwójnej szansy. To kolejny z rynków typów na mecze piłkarskie, który pozwala zmniejszyć ryzyko błędnego typowania. Jednak jest czymś zupełnie innym, aniżeli opisywany wcześniej zakład bez remisu. Co to znaczy "podwójna szansa"? Od tego warto rozpocząć porównanie obu typów zakładów.
Jest to trzydrogowy rodzaj zakładów, co już na starcie mocno odróżnia go od zakładów bez remisu. Gracz - jak sama nazwa wskazuje - wybiera dwa z trzech możliwych rozstrzygnięć jednego meczu. Możemy zatem wytypować:
- Wygraną 1. zespołu lub remis
- Wygraną 2. zespołu lub remis
- Wygraną 1. lub 2. zespołu
W przeciwieństwie do zakładów bez remisu, tu nie ma mowy o anulowaniu kuponu przy jakimkolwiek wyniku. Wszystkie możliwe rozstrzygnięcia biorą udział w grze, ale gracz może wytypować dwie z trzech potencjalnych opcji.
Kiedy obstawiać zakład bez remisu?
W jakich sytuacjach warto wysłać zakład bez remisu? Najlepiej to wyjaśnić, posługując się przykładem. Załóżmy, że w najbliższej kolejce dowolnej czołowej ligi drużyna z górnej połowy tabeli zmierzy się u siebie z rywalem będącym o kilka pozycji niżej. Przyjmijmy, że bukmacher wystawił kursy 2.00 na triumf gospodarzy, którzy tym samym są faworytem spotkania.
Wydaje nam się, że to dobry typ, ale nie mamy stuprocentowego przekonania. Wówczas z pomocą może przyjść właśnie zakład bez remisu (remis=zwrot). W tym wypadku kurs na takie zdarzenie powinien oscylować około 1.45-1.50. W razie zwycięstwa wybranej przez nas drużyny, i tak trafimy w dziesiątkę. Wybierając draw no bet, ubezpieczamy się jednak na wypadek pechowego remisu.
Warto porównać zakład bez remisu do zakładu podwójnej szansy. W omówionym wyżej przykładzie kurs na taką podwójną szansę wynosiłby około 1.30. W przypadku zakładu DNB ewentualna wygrana będzie wyższa, a przy remisie nastąpi zwrot stawki. Jeśli zdecydujemy się na typ "z podpórką", ewentualna wygrana wyniesie mniej, ale zyskamy nawet w przypadku braku zwycięzcy. Warto przeanalizować obie te opcje i wybrać taką, która wydaje się nam bardziej adekwatna w danej sytuacji.
Zakład bez remisu - zalety i wady
Wiedząc już dokładnie co oznacza zakład bez remisu, warto przeanalizować mocne i słabe strony tego rodzaju zakładów. Wszystko tak naprawdę sprowadza się tu do jednego głównego atutu, a także jednego mankamentu.
Plusem nie wątpliwie jest ograniczenie ryzyka przegranego kuponu. Jeśli zdecydujemy się wytypować zakład draw no bet, to w przypadku remisu nie stracimy postawionych środków i wrócą one na nasze konto. Jest to na pewno spory atut, tym bardziej w przypadku zakładów, gdzie nie zakładamy porażki wybranego zespołu, ale liczymy się z tym, że może on danego dnia mieć pecha i nie zdołać pokonać swojego przeciwnika.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w zakładzie bez remisu wygraną konkretnego zespołu możemy obstawiać po niższym kursie, aniżeli w przypadku typu uwzględniającego remis w meczu. To jednak "cena", którą musimy wkalkulować z zmniejszenie ryzyka błędnego typu.
Spotkanie bez remisu u bukmacherów
Wszyscy
bukmacherzy w Polsce mają w swojej ofercie zakłady bez remisu na mecze piłkarskie. Różnice mogą występować w nazewnictwie samego zakładu, ale co do zasady oznacza on dokładnie to samo. Przyjrzyjmy się, jak ten rodzaj typów prezentuje się u czołowych przedstawicieli branży.
Zakład bez remisu w STS
Nie powinno być zaskoczeniem, że także STS ma w ofercie zakłady bez remisu. U bukmachera możemy w bardzo prosty sposób odszukać tego rodzaju rynki typów, bowiem są one umieszczone bezpośredniego pod głównymi zakładami.
Ta opcja jest dostępna dla graczy nie tylko przy najpopularniejszych zdarzeniach i ligach, ale również tych bardziej niszowych. Poniżej prezentujemy grafikę na potwierdzenie naszych słów, która przedstawia zakład na mecz ligi amatorskiej w Austrii.
Zakład bez remisu w Superbet
Bukmacher Superbet proponuje typowanie zakładów bez remisu na mecze. Opcja ta dostępna jest dla praktycznie wszystkich meczów piłki nożnej. Od elitarnych rozgrywek w Lidze Mistrzów, aż po niszowe rozgrywki w mniejszych ligach, gdzie liczba zdarzeń znacząco odstaje od tej, którą znajdziemy w przypadku najbardziej popularnych zmagań.
Spotkanie bez remisu w Fortunie
W przypadku Fortuny także dostępne są zakłady bez remisu. W ofercie bukmachera zakład bez remisu widnieje jako “Fortuna - Spotkanie bez remisu”. Taki typ znajdziemy przy najważniejszych ligach, jak i tych mniej popularnych.
Zakład bez remisu w Betclicu
Zakład bez remisu w Betclicu znajdziemy pod nazwą "Remis - zwrot", co doskonale oddaje charakterystykę tego rodzaju zdarzenia. Dodatkowo bukmacher pozwala w niektórych przypadkach typować zakłady bez remisu nie tylko na cały mecz, ale np. na wynik tylko pierwszej połowy.
Zakład bez remisu - podsumowanie
Zakład bez remisu jest jednym z najczęściej spotykanych zakładów na mecze. Jest to dwudrogowy typ zakładu, który zakłada tylko i wyłącznie zwycięstwo jednej z drużyn, a w razie rozstrzygnięcia remisowego anuluje zakład i powoduje zwrot stawki (zakład SOLO) lub unieważnienie danego rozstrzygnięcia w perspektywie całego kuponu (zakład AKO).
W przypadku zakończenia meczu wynikiem remisowym, czyli np. 0:0, 1:1 itp., legalni bukmacherzy rozliczają zakład jako zwrot, czyli zakład anulowany. Co ważne, zakład bez remisu dotyczy najczęściej spotkań rozgrywanych w regulaminowym czasie. Nie uwzględnia zatem wyników dogrywek i rzutów karnych.
Bukmacherzy stosują różne nazwy na ten rodzaj zdarzenia, np. spotkanie bez remisu (Fortuna), zakład bez remisu (STS i Superbet) czy Remis - zwrot (Betclic).