Kurs:150.01.15 Co to jest krecz w tenisie?
Krecz w tenisie ziemnym to poddanie meczu z powodu odniesionej w trakcie gry kontuzji przez jednego z zawodników. Oznacza to, że dany tenisista lub tenisistka podczas rozgrywania spotkania doznają urazu, który jest na tyle poważny, że nie będą w stanie kontynuować pojedynku.
Co ważne, krecz oznacza definitywne zakończenie spotkania. Nie ma możliwości powrotu i dokończenia go w innym terminie. Jest to o tyle ważne, że istotnie wpływa na to, jak
bukmacherzy rozliczą dane spotkanie tenisowe przerwane z tego powodu. Ma to przełożenie także na samych zawodników, o czym więcej piszemy w drugiej części artykułu.
Warto również wspomnieć, że krecz w tenisie jest dość częstym zjawiskiem. Tenis ziemny obarczony jest sporym ryzykiem kontuzji mięśniowych, przeciążeń, skręceń czy innych podobnych urazów. Zazwyczaj przytrafiają się one podczas meczów, zatem w trakcie sezonu możemy wielokrotnie być świadkami kreczowania, również przez czołowych zawodników i zawodniczki.
Jak jest rozliczany krecz w tenisie w trakcie US Open?
Jak już wspominaliśmy, krecz w tenisie to dość częste zjawisko, które ma wpływ również na wytypowane zakłady. Jeśli gracz postawić zakład na mecz, który zakończył się z powodu kreczu, to może zadać sobie pytanie - jak rozliczany jest krecz u bukmachera? Nie ma na to jednej odpowiedzi, bowiem istnieje kilka różnych metod na to, jak postępować w takim przypadku. Co ważne, wszystkie turnieje mają takie same zasady rozliczenia krecza i przy najbliższym US Open obowiązuje "standardowe" warunki.
Wśród możliwych opcji znajdziemy m.in.:
- Zakład rozliczony jako zwrot (Krecz=zwrot)
- Krecz rozliczany jako wygrana/przegrana
- Krecz w tenisie na zakłady długoterminowe
Krecz=zwrot co to znaczy?
Pierwszy i najczęściej stosowany sposób rozliczania zakładu w razie kreczu któregoś z zawodników, niezależnie od tego przy jakim wyniku on wystąpił. Co ważne, ten rodzaj rozstrzygnięcia stosowany jest zazwyczaj w przypadku typowania zakładów na rynki określające zwycięzcę meczu.
Zwrot oznacza, że taki zakład będzie rozliczany po kursie 1.00. Gracz otrzymuje zatem zwrot stawki postawionej na dany typ. Jeśli dany zakład był wytypowany jako singiel (pojedynczy zakład), to środki powinny od razu wrócić na nasze konto po zatwierdzeniu rozstrzygnięcia (Krecz=zwrot) przez bukmachera. Jeśli zdarzenie znajduje się na kuponie wielokrotnym, to po prostu kurs tego konkretnego zdarzenia zostanie skorygowany, a wartość kuponu zostanie odpowiednio przekalkulowana.
Z punktu widzenia gracza tego typu rozwiązanie oceniać możemy dwojako. W przypadku wygranych kuponów krecz rozliczany po kursie 1.00 wpływa na zmniejszenie wygranych, ale w innych może być kołem ratunkowym, który pozwoli "uratować" kupon. Wiele zależy od tego w jakim momencie meczu i przy jakim wyniku dany zawodnik będzie kreczował.
Krecz w tenisie wygrana/przegrana
Zdarza się, że krecz w tenisie nie wpływa na rozliczenie kuponu. Zdarza się wówczas, gdy nie ma on wpływu na dane zdarzenie. Przykładowo: zawodnik poddał mecz w drugim secie, a nasz typ określał zwycięzcę seta pierwszego. Innym przykładem może być granie zakładów poniżej/powyżej. Jeśli zagraliśmy, że w danym meczu zostanie rozegranych mniej/więcej niż 16 gemów, a zawodnik kreczował po ich rozegraniu, to tego rodzaju zakład również powinien być rozliczony jako przegrany/wygrany.
Część typerów może się zastanawiać - co dzieje z zakładami LIVE w przypadku kreczu? Tu reguła jest podobna, jak w typach przedmeczowych. Jeśli dany zakład miał okazję zaistnieć, czyli np. typujemy wynik danego gema, a ten został rozegrany, to rozliczenie nastąpi zgodnie z wynikiem. Jeśli jednak typujemy na żywo np. wynik drugiego seta, a ten nie zostanie rozstrzygnięty z powodu kreczu, wówczas bukmacher policzy zakład jako zwrot.
Krecz w tenisie na zakłady długoterminowe
Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, gdy typujemy zakłady długoterminowe na tenis. Jeśli obstawimy, że dany zawodnik wygra turniej a z powodu kreczowania wycofa się z niego, to bukmacher nie musi rozliczyć tego zakładu jako zwrot. Zazwyczaj tego rodzaju typ będzie przegrany. Rzecz jasna, typując awans danego gracza do np. ćwierćfinału, możemy liczyć na wygraną, gdy do kreczu dojdzie choćby w meczu półfinałowym.
W takim przypadku możliwość zaistnienia danego zdarzenia jest zatem częściowo brana pod uwagę. Jest to ryzyko z jakim muszą liczyć się typerzy, którzy obstawiają zakłady długoterminowe na tenis.
Krecz w tenisie - wpływ na zakłady bukmacherskie
Jak widać na powyżej przedstawionych przykładach, krecz w tenisie może mieć spory wpływ na rozliczanie kuponów u bukmacherów. Jak wyliczają eksperci, nawet 4% tenisowych pojedynków kończy się kreczem. Czy to dużo? Patrząc na to, że praktycznie przez cały rok odbywają się setki turniejów rożnej rangi, to liczba pojedynków zakończonych w ten sposób jest naprawdę spora.
Obstawianie meczy zakończonych przed czasem może się zatem przytrafić każdemu typerowi, który dość regularnie spogląda właśnie na rynki tenisowe. I trzeba tu zaznaczyć, że krecze przytrafiają się na każdym poziomie - od meczów w challengerach, aż po turnieje najbardziej prestiżowe.
Krecz w tenisie - spotkania na szczycie
W 2019 roku ówczesny numer jeden światowego rankingu - Novak Djoković - był zmuszony podjąć decyzję o kreczu w meczu decydującym o awansie do ćwierćfinału US Open. Zrobił to przy stanie 6:4, 7:5, 2:1 dla Stana Wawrinki.
Już podczas meczu II rundy przeciwko Juanowi Londero Serb narzekał na ból ramienia. W następnej rundzie zmierzył się z Dawidem Kudlą i zapewniał, że praktycznie nie odczuwa już bólu. Jak się jednak okazało - kontuzja wróciła.
Krecz w tenisie - symulowane urazy
Zdarza się, że tenisiści sfrustrowani niekorzystnym przebiegiem spotkania decydują się na udawanie kontuzji, a w rezultacie krecz. Z tym starają się walczyć organizatorzy turniejów, ale nie zawsze mają taką możliwość. Walczyć z tym problemem zdecydowali się organizatorzy Wimbledonu. Doszło bowiem do sytuacji w której tenisiści mimo urazów przystępowali do meczu pierwszej rundy tylko po to, by otrzymać wynagrodzenie za sam start.
Postanowiono więc, że krecz w inaugurującym spotkaniu będzie karany nawet odebraniem całego wynagrodzenia za turniej. Obecnie tego rodzaju "kontuzje" zdarzają się dużo rzadziej, co nie zmienia faktu, że czasem poddanie meczu z powodu kontuzji bywa tylko pretekstem do wycofania się z dalszej rywalizacji.
Krecz u legalnych bukmacherów
Jak rozliczany jest krecz u legalnych bukmacherów? W większości przypadków mamy tu do czynienia z regułą krecz = zwrot. Taką formę rozliczania zakładów meczowych praktykują wszyscy, legalni bukmacherzy w Polsce. Rzecz jasna od tej reguły zdarzają się wyjątki, zatem każdorazowo warto sprawdzić co na dany mecz oferuje konkretny bukmacher.
Krecz w STS
STS rozlicza krecz jako zwrot w przypadku typowania całego meczu i/lub zdarzeń, które nie mogą zostać rozliczone przed przerwaniem gry z powodu kreczowania przez jednego z zawodników. Jednocześnie w STS zakłady, które są możliwe do rozstrzygnięcia będą utrzymane w grze nawet w przypadku przerwania meczu.
Jeśli więc typowaliśmy rozstrzygnięcia seta, gema czy liczby rozpoczętych setów a zostały one już rozegrane - to bukmacher rozliczy nasz kupon zgodnie z postawionym zakładem. W przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia ze zwrotem, czyli rozliczeniem po kursie 1.00.
Krecz w Superbet
Bukmacher Superbet stosuje zasadę krecz = zwrot dla wszystkich zdarzeń, które nie mogły być rozliczone z powodu wycofania się zawodnika z gry. Co ważne, zakład jako zwrot zostanie rozliczony nie tylko w przypadku kontuzji, ale także w razie wycofania się gracza lub jego dyskwalifikacji w trakcie trwania meczu.
W Superbecie zazwyczaj mówić będziemy o zwrocie w przypadku, gdy typujemy zakłady na rozstrzygnięcie danego spotkania. Można jednak założyć, że u tego bukmachera krecz częściej zadziała w tym przypadku na korzyść, aniżeli niekorzyść gracza. Warto bowiem pamiętać o promocji "Superprzewaga". W jej przypadku set wygrany 6:0 oznacza automatyczne rozliczenie kuponu jako wygrany. Zatem może wydarzyć się sytuacja w której typujemy zwycięstwo danego zawodnika, wygra on pierwszego seta 6:0 i będzie kreczował w drugim. Kupon i tak będzie wówczas wygrany. Jeśli typowany przez nas na zwycięzcę zawodnik przegra pierwszego seta, a skreczuje w drugim - otrzymamy zwrot.
Krecz w Fortunie
W Fortunie również możemy liczyć na zwrot, gdy mecz nie zostanie dokończony z powodu kreczowania. Zakłady, których rozliczenie jest możliwe zostaną rozliczone zgodnie z rozstrzygnięciem. Pozostałe zostaną anulowane i także otrzymamy zwrot w takim przypadku.
Jednak bukmacher Fortuna przygotował dla typerów dodatkową opcję, którą jest typowanie meczu bez zwrotu w przypadku kreczowania. Ten dodatkowy typ dostępny jest w wybranych przypadkach i gracz sam może podjąć ryzyko takiego typowania jego rozstrzygnięcia.
Krecz w Betclic
Betclic jasno określa reguły rozliczania kreczu w tenisie. I nie różni się w tym aspekcie od pozostałych bukmacherów. Zdarzenia, które są możliwe do bezwarunkowego określenia pomimo kreczu będą rozliczone, a pozostałe zostaną anulowane i rozliczone jako zwrot po kursie 1.00.
Pod tym względem Betclic działa zatem tak samo, jak wszyscy czołowi bukmacherzy na polskim rynku.
Krecz w tenisie. Podsumowanie
W takiej dyscyplinie jak tenis, krecz jest jednym z elementów mogących wpływać na zakłady bukmacherskie. Krecz w tenisie rozliczany jest na kilka sposobów, a najczęściej kreczowanie skutkiem zwrotem. Inną, choć rzadziej stosowaną opcją, jest rozliczanie kreczu jako wygrana lub przegrana.
Osobną kwestią jest rozliczanie typów długoterminowych na tenis. Krecz w tenisie w pojedynczym meczu rozlicza się często jako zwrot, ale jednocześnie nie wpływa on na takie samo rozliczenie typów długoterminowych. Tu najczęściej stosuje się regułę rozliczenia jako wygrany/przegrany zakład.