Kontrowanie zakładów: co to i kiedy kontrować? Kalkulator kontry

Kontrowanie zakładów jest jednym z najpopularniejszych działań mających doprowadzić do zysku gracza. Nie jest to zysk tak pewny jak w przypadku surebetów, w których gracze wykorzystują różnice kursowe między kilkoma bukmacherami, ale za to jeśli tylko natrafimy na dobrą okazję zakład kontrujący może przynieść dużo większy zysk niż kilka procent z zagrania surebeta. Warto jednak wiedzieć w jakich sytuacjach należy rozważyć zagranie zakładu kontrującego.

Co to jest kontrowanie w bukmacherce?

Rozważmy sytuację, w której gracz zagrał kupon AKO złożony z trzech spotkań, z których każdy miał kurs w okolicach 1.8 lub więcej. Kurs na taki kupon jest całkiem wysoki, a spotkania zostaną rozegrane w weekend; dwa z nich w sobotę i ostatni w niedzielę. Dwa sobotnie spotkania wchodzą dość gładko więc do wejścia kuponu brakuje już tylko ostatniego spotkania. W tym momencie gracz zdaje sobie sprawę z tego, że mógłby już teraz wycofać się z danego zakładu z zyskiem, co prawda mniejszym niż pierwotny zysk z pierwszego kuponu, ale przy wysokiej stawce zakładu na pierwotny kupon może być to całkiem sporo pieniędzy. Gracz może więc podjąć jedną z dwóch decyzji: zaczekać na rozstrzygnięcie ostatniego spotkania lub zagrać zakład kontrujący na wynik przeciwstawny obstawianemu na kuponie zdarzeniu (w przypadku gry na zwycięstwo gospodarzy 1 byłby to więc typ na X2) i wyjść z całej sytuacji ze sporym zyskiem.
Taką sytuację nazywamy właśnie kontrowaniem zakładu i wbrew pozorom dochodzi do takich sytuacji całkiem często. Na giełdach zakładów jest to podstawa tradingu, do którego zaprojektowano właśnie takie strony. Także jednak u bukmacherów często mamy do czynienia z tego typu zdarzeniami. Nie trzeba wcale samemu obstawiać meczy, bo przecież coraz bardziej rozpowszechnionym narzędziem na tego typu stronach jest opcja cashout, która pozwala odzyskać część zysku lub w przypadku niekorzystnego przebiegu obstawianego spotkania wyjść z zakładu z mniejszą stratą.

W jakich przypadkach kontrujemy zakłady?

Przedstawiona przez nas na początku sytuacja jest dość oczywista. Mamy na kuponie kilka spotkań, kilka z nich zostaje rozegranych i na kuponie jest już tylko jedno spotkanie, pozostałe już weszły. W tym momencie gracz jest w komfortowej sytuacji nie tylko dlatego, że ma wybór, ale także może śledzić co dzieje się wokół ostatniego nierozliczonego zakładu i w razie potrzeby skontrować go. Stawkę zakładu kontrującego wyliczamy w dzieląc spodziewaną wygraną z pierwszego kuponu przez stawkę na przeciwstawny typ względem ostatniego na kuponie.
Przykładowo:
Jeśli ewentualny zysk na kuponie wynosi 2250, a ostatnim typem na kuponie jest wygrana Sunderlandu ze Swansea po kursie 1.9 sprawdzamy jaki kurs ma zdarzenie przeciwstawne (czyli X2). Najwyższy kurs na opcję X2 jaki znajdujemy u bukmachera wynosi 1.9; dzielimy więc 2250 przez 1.9, wychodzi 1184.20 i taką kwotę należy zagrać na kontrę. Jeśli pierwszy kupon zagraliśmy za 300 PLN sumujemy stawki obu zakładów (pierwszego i kontry) i tę sumę odejmujemy od 2250. Wychodzi nam czysty zysk z tych zakładów.
Nieco inaczej wygląda sprawa kontrowania pojedynczych meczów, z czym mamy do czynienia głównie na giełdach zakładów lub w opcji cashout. Gracz może zadowolić się niskim zyskiem w przypadku prowadzenia swojej drużyny i zagrać kontrę na wypadek gdyby jego drużyna straciła gola i zremisowała spotkanie.
kontrowanie - cashout
Inną opcją jest zmniejszenie strat gdy mecz nie idzie po naszej myśli. Należy sobie jednak zdać sprawę z tego, że w obu przypadkach, szczególnie jednak w drugim, legalni bukmacherzy działają na swoją korzyść i np. w przypadku gdy nasza drużyna przegrywa stawki na zdarzenie kontrujące są bardzo niskie, a ewentualna kontra wiąże się ze stratą praktycznie wszystkich funduszy zainwestowanych w dany typ.

Nadchodzące:

Rodzaje kontrowania u bukmachera

W obstawianiu zakładów u bukmacherów wyróżnimy dwa rodzaje kontry:
  • gwarantująca zysk - wychodzimy na plus niezależnie od rozstrzygnięć kuponów (wygrana z kuponów minus stawka jest dodatnia)
  • redukująca stratę - nie mamy szans na zysk, ale próbujemy zminimalizować wysokość porażki (wygrana z kuponów minus stawka jest ujemna)
Zdecydowana większość graczy kontrowanie zakładów kojarzy z tym pierwszym wariantem. Wynika to ze specyfiki obstawiania, która w zdecydowanej większości obejmuje zakłady za mniejszą stawkę. Przy niskim wkładzie i stosunkowo wysokiej możliwej wygranej typerzy próbują zagwarantować sobie zysk bez czekania na finalne rozstrzygnięcia kuponów.
Opcja redukująca stratę jest związana raczej z obstawianiem za dużo większe kwoty i ma na celu ograniczenie wysokości przegranej. 

Kalkulator kontry u bukmachera

Kontrowanie zakładów u bukmachera będzie łatwiejsze do zrozumienia, jeśli oprzemy się na konkretnych przykładach. Przedstawiamy dwa warianty kalkulatora kontry:
  • na zakłady singlowe (SOLO)
  • na zakłady akumulowane (AKO)

Kalkulator kontry na zakłady SOLO

Do zastosowania kontry na kuponach singlowych najczęściej korzysta się z zakładów LIVE. Powód jest prosty - w ofertach przedmeczowych rzadko dochodzi do tak dużych wahań kursów, żeby można było dokonać kontry u bukmachera. Inaczej jest przy zakładach LIVE, gdzie w trakcie przebiegu rywalizacji kursy mogą się całkowicie obrócić.
W naszym przykładzie załóżmy, że postawiliśmy kupon singlowy o kursie 2.00 za 100 PLN na wygraną drużyny X w meczu piłkarskim. Daje to nam 176 PLN potencjalnej wygranej, co po odjęciu stawki przekłada się na 76 PLN zysku.
Jeśli uznamy, że nasz zakład niekoniecznie może zakończyć się trafieniem, wtedy możemy spróbować kontry. Skoro postawiliśmy na wygraną ekipy X, to zakładem odwrotnym jest remis oraz zwycięstwo zespołu Y. Żeby wytypować ten wariant, powinniśmy skorzystać ze zdarzenia "podwójna szansa".
Żeby nasza kontra całkowicie nas zabezpieczyła, musimy zagrać kurs 2.28 lub wyższy, utrzymując stawkę 100 PLN. Wtedy niezależnie od wyniku spotkania wyjdziemy na "zero".

Kalkulator kontry na zakłady AKO

Kontrowanie w kalkulatorze kontry na zakładach AKO wygląda inaczej. Tę strategię stosuje się zazwyczaj w momencie, gdy na kuponie została do rozliczenia wyłącznie ostatnia pozycja.
Wtedy za punkt odniesienia bierzemy wygraną z całego kuponu i zestawiamy ją z wyliczeniem dla zagrania zakładu SOLO. Jeśli zysk z dodatkowego zakładu przewyższa sumę stawek postawionych na oba kupony, to nasza kontra jest skuteczna i nasz bilans jest co najmniej na zero.

Kontra czy cashout - co się bardziej opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno kontra, jak i cashout mają swoje atuty.
Kontrowanie wymaga od nas manualnego działania, stawiania dodatkowych kuponów u tego samego lub innych bukmacherów. W gruncie rzeczy możliwość kontry jest aktywna cały czas. Co prawda zależy to od wysokości i aktywności kursów, ale sam mechanizm nie jest uruchamiany dodatkowo przez bukmachera.
Cashout jest opcją dużo wygodniejszą - zamykamy kupon jednym kliknięciem i środki są od razu na naszym koncie depozytowym.
Minusy? Cashout jest nie zawsze aktywny - jego dostępność zależy kursów przedmeczowych lub LIVE. Ten mechanizm obejmuje też kontrowanie, jednak są też sytuacje, że mimo aktywnych kursów, bukmacher nie pozwala użyć cashoutu. Sam algorytm wcześniejszej wygranej nie jest przejrzysty i operatorzy ukrywają w nim swoje marże bukmacherskie, które zwiększają zarobek firmy, ale zmniejszają zysk gracza.
Co wybrać: kontrę czy cashout? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek należy analizować indywidualnie i podejmować decyzję na podstawie wysokości zysku w obu wariantach. Niemniej jednak wybranie jednego z tych rozwiązań może nam pozwolić wyjść na "plus" i uniknąć sytuacji, w której przez jedno przegrane zdarzenie zostaniemy z niczym: bez zysku z kuponu, kontry lub cashoutu.
kontrowanie - przegrany kupon

Czy warto kontrować?

Kontrowanie ma sens w zasadzie tylko w przypadku opisywanym za pierwszym razem gdy na kuponie trafiliśmy już kilka spotkań i pozostaje tylko jedno. Warto jednak w tym momencie realnie ocenić szanse wejścia ostatniego spotkania i to na ile jesteśmy pewni, że jednak potoczy się ono po naszej myśli. Kontrowanie jest bowiem często odbierane jako oznaka niepewności i często tak właśnie jest. Z drugiej strony często lepiej zadziałać w myśl starego polskiego przysłowia: lepiej wróbel w garści niż gołąb na dachu i wycofać się z ryzykownego (a wszystkie zakłady AKO do takowych należą) zakładu i wyjść z niego na plus.
Kontrowanie pojedynczych zakładów ma sens w zasadzie tylko wtedy gdy w meczu zdarzy się coś naprawdę nieprzewidzianego jak np. czerwona kartka dla drużyny obstawianej przez nas. Kontrowanie zakładów w momencie gdy zespół przegrywa nie ma żadnego sensu, bo kurs na przeciwstawny typ jest bardzo niski. Lepiej w tym momencie przyjąć porażkę na klatę i wyciągnąć z niej wnioski niż wychodzić ze spotkania ze stratą kierując się w tym momencie niczym więcej jak tylko emocjami.

Faq

Co to jest kontra u bukmachera?

To strategia bukmacherska, która polega na obstawianiu zdarzenia przeciwnego do zagranego wcześniej. Celem jest zagwarantowanie zysku lub redukcja straty.

Kiedy warto skorzystać z kontrowania?

Jeśli na kuponie zostało nam jedno zdarzenie i mamy wysoką potencjalną wygraną, warto rozważyć użycie kontry bukmacherskiej.

Dyskusja

- komentarzy
Nota prawna

Wymieniamy podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Wszystkie one działają legalnie w Polsce. Gra u nielegalnych bukmacherów podlega karze. Hazard może uzależniać i jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich (18+). Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12; FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565; BEM Operations Limited z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław (KRS:0000573383) - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. eWinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (KRS: 0000692778, NIP: 5862321957, REGON: 368141505) - zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485; TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (KRS 0000662497, REGON 366521110) - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17; . SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000666114, NIP: 9542775133, REGON: 366704393) - zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019; . Bukmacherska Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wąchockiej 1F (KRS:0000806643; NIP: 5272907780;) - zezwolenie z dnia 9 grudnia 2020 r. nr PS4.6831.1.2020