Skoki narciarskie obstawianie - sezon 2024/25
Obstawianie skoków narciarskich umożliwiają wszyscy czołowi bukmacherzy. Gracze mają możliwość typowania m.in. rozstrzygnięć w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na koniec sezonu. Kto jest faworytem w sezonie 2024/25? Prezentujemy to w tabeli poniżej.
Kursy dostępne na 21.11.2024. Mogą ulec zmianie.
W sezonie 2024/25 w ramach Pucharu Świata zaplanowano w sumie 38 konkursów - 30 indywidualnych, trzy duetów, trzy drużyn mieszanych i dwa drużynowe. Zmagania potrwają do 30 marca 2025, kiedy to odbędą się ostatnie zawody w Planicy. W ramach rywalizacje w Pucharze Świata zawodnicy walczyć będą także o trofea w Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air czy też zmaganiach Planica 7. Faworytem bukmacherów do zdobycia Kryształowej Kuli jest Stefan Kraft, który triumfował także w poprzednim sezonie.
Jak obstawiać skoki narciarskie?
Obstawianie skoków narciarskich można podzielić na kilka kategorii. W większości przypadków nie ogranicza się do suchego typu na to, kto wygra dany konkurs lub klasyfikację.
Bukmacherzy online zwykle dysponują rozbudowaną ofertą, dając użytkownikom szeroki wybór zakładów.
Przy dyscyplinie takiej jak skoki narciarskie bukmacher może wystawić kursy na długo przed rozpoczęciem sezonu, udostępniając możliwość wytypowania, kto wygra np. cały cykl Pucharu Świata i zgarnie Kryształową Kulę. Triumfatora klasyfikacji generalnej możemy obstawiać praktycznie przez cały sezon aż do wyłonienia końcowego zwycięzcy. Kursy w trakcie sezonu oczywiście na bieżąco zmieniają się w zależności od wyników. Jeśli zagramy jeszcze przed pierwszym konkursem, możemy liczyć na wyższy kurs. Gdy faworyzowany i typowany przez nas zawodnik pokaże świetną formę na otwarcie sezonu, to wzrosną jego szanse na zdobycie Kryształowej Kuli, a co za tym idzie - kurs będzie niższy.
Obstawianie skoków narciarskich nie ogranicza się jedynie do zawodów Pucharu Świata. Prezentując ofertę na skoki narciarskie bukmacher może udostępnić też zakłady na Puchar Kontynentalny lub Mistrzostwa Świata czy kraju.
Obstawianie pozostałych dyscyplin:
Co obstawiać w skokach narciarskich?
Przed zawodami obstawianie skoków narciarskich wiąże się z możliwością typowania zwycięzcy lub podium. Mamy również możliwość obstawiania, w której części klasyfikacji znajdzie się skoczek. Najczęściej dostępne “widełki” to 1-3, 1-6, 1-10, 1-15 oraz 1-30 (wejście do drugiej serii). W ofercie polskich firm znajdziemy także zakłady specjalne, np. “Ilu Polaków awansuje do finałowej rundy”, “Ilu Polaków zmieści się w czołowej dziesiątce” itp.
Powszechną opcją jest obstawianie skoków na żywo, polegające na prawidłowym wskazaniu odległości, którą osiągnie zawodnik (mniej lub więcej niż odległość zaproponowana przez analityków).
Zainteresowanie budzą typy H2H (head to head), czyli pojedynki, w których wybieramy tego skoczka z danej pary, który naszym zdaniem zajmie wyższe miejsce w zawodach. Duety tworzą analitycy firm bukmacherskich. Jest to jeden z najczęściej wybieranych i powszechnie dostępnych rynków u bukmacherów. Warto zauważyć, że nie ma to nic wspólnego z systemem par (KO) znanym z Turnieju Czterech Skoczni. Zwykle bukmacher zestawia ze sobą zawodników będących w podobnej dyspozycji, skaczących na podobnym poziomie i/lub znajdujących się blisko siebie w klasyfikacji generalnej.
Charakterystyczne dla tego typu zdarzeń są wyrównane szanse na wygraną obu stron zakładu, możemy też polować na wysokie kursy, wskazując nieoczywistego triumfatora danej pary. Załóżmy, że w trakcie wspomnianego Turnieju Czterech Skoczni zestawiono skoczka z czołowej dziesiątki Pucharu Świata w chwilowo gorszej formie i młodego niemieckiego zawodnika, który skacze na “własnym”, dobrze mu znanym obiekcie.
To spora szansa na niespodziankę i trafienie typu po wysokim kursie. Historia wielokrotnie pokazała, że takie przypadki się zdarzają. Kiedyś np. nawet Adam Małysz odpadł w parze z reprezentantem Niemiec Andreasem Wankiem, choć był murowanym faworytem.
Gdy zastanawiamy się jak obstawiać skoki narciarskie, musimy pamiętać, że furtkę do sukcesu otworzy nam przede wszystkim własna obserwacja i śledzenie kolejnych konkursów na bieżąco.
Umożliwi to wyłapywanie obniżek formy poszczególnych skoczków, łatwiej też będzie wykorzystać nieadekwatny, zawyżony lub zaniżony kurs wystawiony przez bukmachera (tak, takie przypadki się zdarzają!).
Obstawianie skoków narciarskich - podstawowe zasady
Część graczy, szczególnie tych początkujących, może zastanawiać się jak podejść do obstawiania skoków narciarskich. W kolejnych akapitach prezentujemy porady, które ułatwią analizowanie i obstawianie skoków u bukmacherów.
Nieadekwatne kursy
Nie warto sugerować się kursami. W dyscyplinie takiej jak skoki narciarskie bukmacher może przesadnie wierzyć w niektórych skoczków, szczególnie tych z czołówki. A przecież nawet najlepszym zdarzają się słabsze chwile. Należy kierować się własną oceną możliwości zawodników i ich szansami na czy to podium, czy to miejsce w dziesiątce, czy to pokonanie rywala z wirtualnego pojedynku.
Warunki atmosferyczne
Choć obowiązuje system przeliczników i bonusów za wiatr oraz belkę, dalej spory wpływ na
wyniki zawodów mają warunki atmosferyczne. Gdy zapowiada się loteryjny konkurs z dokuczliwym wiatrem lub opadami, lepiej odpuścić sobie obstawianie skoków narciarskich. W łatwy sposób możemy stracić kapitał z losowych powodów.
Typ skoczni
Rozmiar skoczni ma znaczenie. Niektórzy lepiej czują się na “mamutach”, inni wolą mniejsze obiekty. Do tego pierwszego grona przez lata należeli tacy skoczkowie jak Robert Kranjec, Martin Koch czy Bjoern Einar Romoeren. Szykując ofertę zakładów na skoki narciarskie bukmacher zazwyczaj będzie brał pod uwagę tego typu analizy. Gracze także powinni zdawać sobie sprawę z tego, jaka charakterystyka obiektu odpowiada konkretnemu skoczkowi.
Gdzie skaczą?
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Zwracajmy uwagę na to, którzy zawodnicy skaczą “u siebie”, bo przewaga własnego obiektu często daje korzyść gospodarzom. Nie bez przyczyny podczas Turnieju Czterech Skoczni zazwyczaj dobrze spisują się Niemcy i Austriacy. Analogicznie w Zakopanem czy Wiśle można liczyć na dobry występ polskich skoczków.
Specyfika skoków narciarskich
Przed rozpoczęciem właściwego turnieju indywidualnego mają miejsce sesje treningowe, które mogą pokazać w jakiej formie są określeni zawodnicy i na kogo można stawiać. W zawodach właściwych zazwyczaj bierze udział 50 zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas klasyfikacji.
Zazwyczaj po pierwszej serii skoków odpada 20 najgorszych skoczków, wyjątkiem są rozgrywane na przełomie lat konkursy Turnieju Czterech Skoczni, które rządzą się swoimi prawami: skoczkowie przypisani do par po zakończeniu kwalifikacji rywalizują ze sobą, a mocniejszy z pary przechodzi do kolejnej serii. Do niej dostaje się także pięciu zawodników z najlepszymi wynikami, którzy przegrali rywalizację w swojej parze.
W skokach narciarskich rzecz jasna nie ocenia się wyłącznie długości skoków. Jeszcze kilka lat temu jedynym komponentem wyniku danego skoczka był styl oceniany przez pięciu sędziów (pod uwagę bierze się trzy noty odrzucając skrajne), jednak jakiś czas temu do gry wszedł również bonus.
Jest to sposób wynagrodzenia skoczkom słabszych warunków atmosferycznych w czasie ich skoku (lub pomniejszenie wyniku skoczka, który wykorzystał korzystny wiatr), a także reakcja na obniżenie/podwyższenie belki startowej, do którego dochodzi często w trakcie konkursu gdy organizatorzy reagują na warunki atmosferyczne, które często sprawiają, że skoki przestają być bezpieczne, bo zawodnicy przy wybitnie sprzyjającym wietrze często przeskakują skocznię.
Korygowanie belki startowej może być także elementem taktyki danego zawodnika i jego trenera. Taki zabieg ma wpływ na końcową notę, która może być wyższa nawet mimo krótszego skoku, jeśli skoczek startuje z krótszego rozbiegu.
Dodatkowe rynki na obstawianie skoków narciarskich
Poza wspomnianymi już rynkami na zwycięzcę danego turnieju, obstawianie klasyfikacji generalnej czy też popularne zakłady H2H, dostępne są również inne, dodatkowe typy na obstawianie zawodów w skokach narciarskich. Przykłady prezentujemy poniżej.
Czy zostanie pobity rekord skoczni?
Widoczne w ofertach bukmacherów są zakłady dodatkowe dodawane na skoki narciarskie, a wśród nich można znaleźć choćby
typy bukmacherskie na to, że któremuś z zawodników w czasie skoków konkursowych uda się pobić rekord skoczni czyli poprawić najdłuższą odległość skoku oddanego na danej skoczni. Oczywiście rekordy obiektów zostały już wyśrubowane do tak niebotycznych rozmiarów, że coraz trudniej o ich poprawianie, ale jest tu kilka czynników jakie warto wziąć pod uwagę.
Oddanie obiektu do użytku przed jego przebudowaniem, świetna forma jednego ze skoczków, a także wyjątkowo sprzyjające warunki atmosferyczne to z pewnością informacje na jakie należy zwrócić uwagę.
Czy zwycięzca pierwszej serii wygra konkurs?
Sytuacja, w której lider po pierwszej serii ostatecznie wygrywa cały turniej zdarza się często, zwłaszcza na obiektach gdzie warunki atmosferyczne zwykle nie przeszkadzają zawodnikom zbyt mocno, a także w okresach gdy rywalizację dominuje jeden ze skoczków. Zakład na taką opcję pojawia się czasem u różnych bukmacherów.
Czy zwycięzca wygra obie serie?
W przypadku tych zakładów bierze się pod uwagę wynik punktowy zawodników uzyskany po pierwszej serii skoków, a następnie wynik drugiej serii. Sytuacja, w której jeden ze skoczków wygrywa obie serie zdarza się szczególnie często w okresie dominacji jednego z zawodników; w czasach zwykłej rywalizacji kilku uczestników kurs na tego typu zdarzenie jest zwykle podobny do kursu na remis w piłce nożnej.
Obstawianie skoków narciarskich - podsumowanie
W przypadku skoków narciarskich obstawianie zakładów możliwe jest przede wszystkim w sezonie zimowym. Większość legalnych operatorów udostępnia rynki na tę dyscyplinę sportu. Gracze chcący obstawiać skoki u bukmacherów powinni dobrze poznać specyfikę tej dyscypliny, a także brać pod uwagę wiele zmiennych, takich jak warunki atmosferyczne.
Sezon 2024/25 w skokach potrwa od listopada 2024 do marca 2025. Zawodnicy rywalizować będą przede wszystkim o Kryształową Kulę, ale podczas sezonu odbędą się także turnieje zaliczane do całego cyklu, jak i dodatkowe zawody.