Analiza meczu tenisa ziemnego
Mówi się, że typowanie tenisa ziemnego jest znacznie trudniejsze niż obstawianie meczów piłki nożnej. W tym tekście zastanowimy się, czy aby na pewno tak jest i podpowiemy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, analizując mecze tenisa. Na samym początku warto zaznaczyć, że obstawianie zwycięzcy danego spotkania w tenisie to zakład dwudrogowy. Możemy więc postawić na zawodnika oznaczonego "1" lub "2". W piłce nożnej oprócz zwycięstwa gospodarzy "1", czy gości "2", starcie może zakończyć się remisem.
Do analizy meczów tenisa ziemnego należy przystąpić w taki sam sposób, jak do meczów piłkarskich. Przede wszystkim trzeba znaleźć wiarygodne źródło z informacjami i statystykami, i poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie znalezionych danych.
Jak analizować mecze tenisa? Porady dla typerów
W związku z sukcesami Igi Świątek, wielu początkujących graczy zastanawia się nad obstawianiem tenisa ziemnego. Aby to zrobić, niezbędna jest analiza i weryfikacja znalezionych w sieci statystyk. Istotne w przypadku tenisa ziemnego są także kursy bukmacherskie. Często spotkamy się z przypadkiem, gdzie w meczu jest zdecydowany faworyt, na którego nie warto stawiać, licząc na zysk na kuponie.
Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych porad, co wziąć pod uwagę, analizując mecze tenisa ziemnego. Może to pomóc w późniejszej decyzji, dotyczącej tego, jakie typy umieścić na kuponie.
Analiza meczu tenisa - motywacja danego gracza i ranga zawodów
Turnieje tenisowe dzielą się na wiele kategorii ze względu na ich ważność, ilość punktów zdobywanych przez tenisistów po zwycięstwie i oczywiście nagrody pieniężne. Bywa tak, że w czasie trwania mniejszego turnieju typu challenger, czy zawodów o randze 250, rozgrywane są kwalifikacje większej imprezy. Tenisista będący w dobrej formie może wtedy zastanowić się, czy nie odpuścić mniej prestiżowej imprezy i nie spróbować swoich sił w kwalifikacjach do ważniejszego eventu.
Konkretny zawodnik może się także koncentrować na rywalizacji deblowej, traktując singiel jako przetarcie przed ważniejszym ze swojego punktu widzenia spotkaniem. Zdarza się też tak, że mniejszym turniejom udaje się zaprosić do siebie wielką gwiazdę, doświadczonego zawodnika, który motywuje się już wyłącznie na spotkania imprez wyższej rangi. Z uwagi na to, że tenis jest sportem indywidualnym, bardzo wiele zależy od tego, jak dany zawodnik koncentruje się na najbliższym meczu.
Analiza meczu tenisa - nawierzchnia
Ogromne znaczenie w tenisie ziemnym ma nawierzchnia, na jakiej rozgrywane są dane zawody. Warto zauważyć, że szybsze nawierzchnie tzw. hard, czy też nawierzchnie dywanowe promują zawodników obdarzonych potężnym serwisem. Na nawierzchni ziemnej nie będzie to już miało takiego znaczenia.
Do tego dochodzi kwestia odpowiedniego poruszania się na korcie. Na trawie gra się ciężko zawodnikom, którzy rzadko na niej trenują. Skutkuje to licznymi wywrotkami, a poruszanie się na niej sprawia im trudności. Nie mówiąc już o tym, że bardzo wysocy gracze mogą mieć problemy z poruszaniem się po korcie, jeśli wymiana trwa dłużej niż kilka odbić.
Wielu tenisistów ma też swoje ulubione nawierzchnie, co też należy wziąć pod uwagę przy analizie meczów tenisowych. Świetnym przykładem będzie tu Iga Świątek, która uwielbia popularną "mączkę" i doskonale sobie na niej radzi, a spotkania rozgrywane na trawie sprawiają jej już nieco więcej trudności.
Analiza meczu tenisa - styl gry tenisisty vs styl gry rywala
Często słychać narzekania, że style gry mocno się uniwersalizują. Dziś praktycznie na próżno szukać w czołówce rankingów zawodników, którzy graliby niegdyś popularną taktyką serve-and-volley, która polegała na mocnym serwisie i szybkim dobiegu do siatki, by błyskawicznie skończyć wymianę.
Rzut oka z w statystyki spotkań bezpośrednich pokazuje, że niektórzy zawodnicy mają problemy z pewnymi typami graczy, nawet jeśli ci są dużo niżej w rankingu. Przed obstawieniem danego spotkania należy więc sprawdzić bilans H2H i przeanalizować, w jakich okolicznościach doszło do poprzednich porażek tenisisty, na którego chcemy postawić.
Analiza meczu tenisa - nietypowe sytuacje w trakcie spotkania
Jak wspomnieliśmy przy omawianiu motywacji w tenisie dużą rolę gra psychika danego gracza, a tę mogą modyfikować zdarzenia w trakcie spotkania. Często możemy natrafić na dziwne sytuacje, w których np. zawodnik miał w secie przewagę dwóch przełamań, ale ją stracił, ledwo wygrał pierwszego seta, ale mimo tego, że w drugim jest faworytem, przegrywa go.
Gracz, który w trakcie spotkania miał liczne okazje na przełamanie rywala, ale ostatecznie tego nie zrobił, może w ewentualnym tie-breaku przegrać z dotąd słabszym w spotkaniu rywalem. Warto śledzić tego typu sytuacje na korcie, by móc z nich skorzystać w przyszłości, grając spotkania live. Chcąc sprawdzić, jak w praktyce wygląda obstawianie tenisa, bez konieczności utraty własnych środków, warto skorzystać z
zakładu bez ryzyka, który oferuje wielu bukmacherów w Polsce.
Analiza meczu tenisa - kontuzje
Oczywiście w tenisie, podobnie jak w wielu innych sportach, jak piłka nożna, siatkówka, czy piłka ręczna, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dany zawodnik nie zakończy meczu przedwcześnie z powodu kontuzji. Co prawda tenis nie jest sportem kontaktowym, jednak napięty harmonogram zawodów sprawia, że organizmy tenisistów i tenisistek są mocno obciążone. W takich sytuacjach niewiele trzeba, by doznać kontuzji.
Z drugiej jednak strony, dokonując analizy meczu tenisowego, warto sprawdzić, czy zawodnik, na którego chcemy postawić, w ostatnim czasie nie zmagał się z urazem lub nie wraca na kort od razu po zakończeniu rehabilitacji. Doskonałym przykładem będzie tutaj Rafael Nadal, którego przez wiele miesięcy nie oglądaliśmy w żadnych zawodach. Hiszpan leczył poważny uraz i wierzył, że uda mu się wrócić na jeden z Wielkich Szlemów. U bukmacherów można było obstawiać nawet jego końcowy triumf. Dla kogoś, kto przeanalizował jego sytuację zdrowotną, nie było zaskoczeniem, że Hiszpan odpadł już na początku turnieju.
Czy analiza jest gwarancją sukcesu w obstawianiu meczów tenisa?
Skoro wiemy już, jak analizować mecze tenisa ziemnego i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy analizie, zastanówmy się nad innym aspektem. Czy analiza meczu tenisa gwarantuje sukces w obstawianiu u bukmachera? Nie, ponieważ nie istnieje żaden sprawdzony sposób, by za każdym razem ograć buka i cały czas wychodzić na plus. Co prawda są typerzy, którzy żyją z typowania, jednak jest to bardzo niewielkie grono.
Analiza meczu w tenisie ziemnym ma pomóc graczowi w podjęciu decyzji, jakie zdarzenia umieścić na kuponie oraz jak zminimalizować ryzyko, które jest zawsze obecne w zakładach bukmacherskich. Dzięki temu można wystrzec się na przykład "pewniaczków", które wcale nie gwarantowałyby finalnego sukcesu.
Czy więc warto przed obstawianiem meczów tenisa ziemnego dokonywać analizy? Oczywiście, jednak za każdym razem należy analizować wszystkie informacje, a przy obstawianiu wziąć pod uwagę także własną wiedzę. Nikt w końcu nie powiedział, że bukmacherzy są nieomylni.
Analizowanie meczów tenisowych - podsumowanie
Analizowanie meczów w tenisie ziemnym może pomóc graczowi w podjęciu decyzji, jakie zdarzenia powinny znaleźć się na jego kuponie, a jakich zdecydowanie powinien unikać. Tenis ma to do siebie, że często spotkamy się z sytuacją, gdzie zdecydowany faworyt mierzy się z potencjalnie słabszym rywalem.
Czasami zdarzają się niespodzianki i underdog "wyrzuci" wielką gwiazdę z prestiżowego turnieju, jednak w dużej mierze analiza może okazać się pomocnym środkiem przy wyborze meczów.